Stalo se, že vám z nemocnice vracejí vašeho blízkého již nesoběstačného? Rozhodli jste se, že se o něho postaráte doma? A jste v této oblasti začátečník? Připravili jsme několik základních informací a výčet prvních kroků, které byste měli učinit.
Aktualizované vydání 2022. Stáhnout v PDF
Na 160 stranách najdete podrobné informace o všech příspěvcích, nárocích a výhodách, právech a povinnostech, které má laický pečovatel, dále cenné rady, jak svá práva vymáhat úřední cestou či soudně, nebo poučení, jaké existují možnosti pomoci. Obsáhlý je seznam vzorů nejrůznějších smluv, žádostí a odvolání, ukázek dokumentů.
Tato publikace z roku 2019 je třetím, přepracovaným, doplněným a aktualizovaným vydáním knihy Rady sociálně–právní, která vyšla poprvé roku 2013. Je určena především rodinným pečujícím o seniory.
Příručka na 76 stranách stručnou srozumitelnou formou popisuje základní ošetřovatelské dovednosti a radí, jak je zvládat. Mimo to se věnuje i vybavení a úpravě domácnosti, vybavení lékárničky pečujícího a běžným denním činnostem jako je péče o hygienu či výživu nemocného. Obsahuje rovněž tipy na další literaturu a seznam institucí, kde lze vyhledat pomoc.
Příručka má opět 76 stran a měla by pečujícím napomoci zvládnout nejrůznější formy komunikace, kterým se při pečování nevyhnou. Přináší rady pro komunikaci s pacienty s různými nemoci a postiženími, i rady por komunikaci se zdravotnickým personálem.
Zkušený lékař sepsal laikům velice přístupnou formou rady, jejichž cílem je udržet dobrou kvalitu péče v domácím prostředí. Najdete zde doporučení, jak se zachovat při různých obtížích, naučí Vás rozlišit, na co stačíte sami a kdy je nutná odborná konzultace a péče zdravotníků, prozradí, co očekávat od lékařů a jak jim lépe porozumět.
Nová příručka o rehabilitování v domácím prostředí přináší shrnutí zásad, jak manipulovat a cvičit s ošetřovanou osobou v domácím prostředí. Publikace je rozšířená o kapitoly o rehabilitování podle jednotlivých diagnóz.
Publikace je určena všem, kteří se rozhodují pečovat o člověka s vážným onemocněním v domácím prostředí až do konce, což znamená pečovat o člověka umírajícího. Najdete zde doporučení, jak pečovat o umírajícího, ale také o sebe sama, stručný výčet zdravotnických pomůcek, příznaky umírání i rady, co dělat po odchodu blízkého člověka. Nechybějí ani kontakty na různé instituce.
Příručka je členěna podle nejčastějších typů stomií. Každá kapitola obsahuje charakteristiku stomie, používané pomůcky, zásady převazování, výčet možných komplikací a způsoby, jak je řešit. Doplněny jsou přílohami o komunikaci se stomikem a seznamy kontaktů a odkazů, kam je možné se obrátit o rady a informace.
Na 160 stranách příručka ukazuje, jak rozumět různým psychickým změnám nemocného, jaké dopady má nemoc na jeho chování a prožívání. Mnohé situace jsou doloženy na příkladech ze života, které dodali sociální pracovníci a profesionální pečovatelé. Vedle příkladů najdete i doporučení, jak danou problematiku či oblast zvládat.
Příručka o bydlení seniorů. Stáhnout soubor: jsem tady ještě doma.pdf
Neformalní pečující žijí v každé obci. Stáhnout soubor: Neformalni_pecujici.pdf
Středisko celostních programů a služeb spolupracovalo na projektu: Osvěta a prevence osamělosti seniorů, který je podpořen dotací ze strany MPSV. V rámci tohoto projektu Český institut osamělosti, z.ú. zpracoval brožuru.
Stáhnout soubor: Osamelost.pdf
Zpracovalo centrum pro pečující Třeboň, červenec 2021
Zpracovalo centrum pro pečující Třeboň, červenec 2021
Zpracovalo centrum pro pečující Třeboň, červenec 2021