Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 13:00, v úterý a čtvrtek od 13:00 do 17:00
Zavřít Přihlášení

Příručky

Praktický průvodce neformální péčí

Stalo se, že vám z nemocnice vracejí vašeho blízkého již nesoběstačného? Rozhodli jste se, že se o něho postaráte doma? A jste v této oblasti začátečník? Připravili jsme několik základních informací a výčet prvních kroků, které byste měli učinit.

Aktualizované vydání 2022. Stáhnout v PDF

Bez názvu

Rady sociálně-právní

Na 160 stranách najdete podrobné informace o všech příspěvcích, nárocích a výhodách, právech a povinnostech, které má laický pečovatel, dále cenné rady, jak svá práva vymáhat úřední cestou či soudně, nebo poučení, jaké existují možnosti pomoci. Obsáhlý je seznam vzorů nejrůznějších smluv, žádostí a odvolání, ukázek dokumentů.

Tato publikace z roku 2019 je třetím, přepracovaným, doplněným a aktualizovaným vydáním knihy Rady sociálně–právní, která vyšla poprvé roku 2013. Je určena především rodinným pečujícím o seniory.

Stáhnout soubor: RADY-SP_2019_v04.pdf
Rady sociálně-právní 2016
 

Rady ošetřovatelské

Příručka na 76 stranách stručnou srozumitelnou formou popisuje základní ošetřovatelské dovednosti a radí, jak je zvládat. Mimo to se věnuje i vybavení a úpravě domácnosti, vybavení lékárničky pečujícího a běžným denním činnostem jako je péče o hygienu či výživu nemocného. Obsahuje rovněž tipy na další literaturu a seznam institucí, kde lze vyhledat pomoc.

Rady ošetřovatelské 2017
 

Rady pro komunikaci

Příručka má opět 76 stran a měla by pečujícím napomoci zvládnout nejrůznější formy komunikace, kterým se při pečování nevyhnou. Přináší rady pro komunikaci s pacienty s různými nemoci a postiženími, i rady por komunikaci se zdravotnickým personálem.

rady pro komunikaci 2017
 

Rady lékařské

Zkušený lékař sepsal laikům velice přístupnou formou rady, jejichž cílem je udržet dobrou kvalitu péče v domácím prostředí. Najdete zde doporučení, jak se zachovat při různých obtížích, naučí Vás rozlišit, na co stačíte sami a kdy je nutná odborná konzultace a péče zdravotníků, prozradí, co očekávat od lékařů a jak jim lépe porozumět.

Stáhnout soubor: Rady lékařské 2017.pdf
Rady lékařské 2017
 

Rady rehabilitační

Nová příručka o rehabilitování v domácím prostředí přináší shrnutí zásad, jak manipulovat a cvičit s ošetřovanou osobou v domácím prostředí. Publikace je rozšířená o kapitoly o rehabilitování podle jednotlivých diagnóz.

Rady rehabilitační 2017
 

Rady pro závěr života

Publikace je určena všem, kteří se rozhodují pečovat o člověka s vážným onemocněním v domácím prostředí až do konce, což znamená pečovat o člověka umírajícího. Najdete zde doporučení, jak pečovat o umírajícího, ale také o sebe sama, stručný výčet zdravotnických pomůcek, příznaky umírání i rady, co dělat po odchodu blízkého člověka. Nechybějí ani kontakty na různé instituce.

Rady pro závěr života 2017
 
 

Rady k ošetřování stomií

Příručka je členěna podle nejčastějších typů stomií. Každá kapitola obsahuje charakteristiku stomie, používané pomůcky, zásady převazování, výčet možných komplikací a způsoby, jak je řešit. Doplněny jsou přílohami o komunikaci se stomikem a seznamy kontaktů a odkazů, kam je možné se obrátit o rady a informace.

Stáhnout soubor: Rady stomie 2016.pdf
Rady stomie 2016
 

Rady pro pečující o člověka s demencí

Na 160 stranách příručka ukazuje, jak rozumět různým psychickým změnám nemocného, jaké dopady má nemoc na jeho chování a prožívání. Mnohé situace jsou doloženy na příkladech ze života, které dodali sociální pracovníci a profesionální pečovatelé. Vedle příkladů najdete i doporučení, jak danou problematiku či oblast zvládat.

Rady péče o člověka s demencí 2017
 

Rady pro pečujícího o člověka s demencí (audiokniha)

Poslechnout soubor:
 

Respitní péče

Stáhnout soubor: Respitní péče.pdf
respitní péče
 

Volno na péči a podpora pečujících osob na trhu práce

Stáhnout soubor: Volno na péči.pdf
Volno na péči
 

Jsem tady ještě doma?

Příručka o bydlení seniorů. Stáhnout soubor: jsem tady ještě doma.pdf

jsem tady ještě doma

Příručka pro zástupce a pracovníky obcí k podpoře pečujících osob

Neformalní pečující žijí v každé obci. Stáhnout soubor: Neformalni_pecujici.pdf

Neformalni_pecujici

Dobrá praxe řešení osamělosti ve Velké Británii

Středisko celostních programů a služeb spolupracovalo na projektu: Osvěta a prevence osamělosti seniorů, který je podpořen dotací ze strany MPSV. V rámci tohoto projektu Český institut osamělosti, z.ú. zpracoval brožuru.

Stáhnout soubor: Osamelost.pdf

Osamelost

 

Přehled sociálních dávek

Zpracovalo centrum pro pečující Třeboň, červenec 2021

Stáhnout v PDF

přehled-sociáních-dávek

Jednoduchý průvodce inkontinenčními pomůckami

Zpracovalo centrum pro pečující Třeboň, červenec 2021

Stáhnout v PDF

jednoduchý průvodce inkontinečními pomůckami

Průvodce výběrem kompenzačních pomůcek pro pečující

Zpracovalo centrum pro pečující Třeboň, červenec 2021

Stáhnout v PDF

Průvodce výběrem kompenzačních pomůcek

Malá ochutnávka z našeho Trénování paměti   

Stáhnout soubor: TP_WEB.docx

 

 

Zaregistrujte se a stáhněte si další materiály. Je to zdarma.