Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí a v pátek od 9:00 do 13:00 a ve středu od 13:00 do 17:00.
Zavřít Přihlášení

Hnisající otlaky a vlhké hojení ran

Hnisající otlaky a vlhké hojení ran

Jak pečovat o hnisající otlaky? Jak ošetřovat vlhké a špatně se hojící rány? Dá se taková péče zvládnout doma? 

Dotaz:

Maminka má 80 let, není diabetička. Asi před 3 měsíci se jí začaly dělat na noze (prst a pod palcem) otlaky, které začaly hnisat. Byli jsme dvakrát  na chirurgii, kde to ošetřili Betadine mastí a doporučili to tak dělat i doma. Asi před měsícem se situace tak zhoršila, že jsme tam museli urgentně znovu jít. Dostala antibiotika. Nejdřív jí hnisal prst, ten se vyhojuje, a teď jí hnisá otlak pod palcem. Jsou na nás velice milí, ale pokaždé je tam jiný lékař a není jaksi na nic čas. Nevěděla jsem třeba, jaké obvazy si mám na převaz koupit. Převazují to pokaždé jinak. Potřebovala bych se prosím o tom poradit.

Odpověď:

Otlak v oblasti prstů a plosky nohou může být zapříčiněný nevhodnou obuví či špatně nazutou ponožkou, kdy i malé shrnutí ponožky může mít za následek vznik otlaku. Vzhledem k věku maminky pak další změny na kůži mohou nastupovat velmi rychle a to se právě projeví poměrně rychlým vznikem lokálního zánětu. Dalším rizikovým faktorem pro vznik těchto změn může být, kromě věku, také porucha krevního oběhu a onemocnění srdce, kdy vzhledem k jeho snížení může docházet k nedokrvení dolních končetin.

Vyhledání odborného ošetření bylo zcela na místě. Jak celou situaci popisujete, domnívám se, že lékař použil Betadine proto, aby rána byla dezinfikována, a tím bylo zabráněno růstu dalších bakterií, které zánět způsobily. Pokud se stav zhoršil a došlo k dalšímu zhoršení stavu, pak nasazení antibiotické léčby bylo dle mého soudu také v pořádku.

Dále bych se zastavila u další možnosti - vlhkého hojení ran. Celý tento postup patří do rukou lékaře, nebo sestry specialistky, která ránu posoudí z hlediska jejího vzhledu, jaký sekret z ní vytéká, jaké jsou její okraje, jak je hluboká. Dle tohoto zjištění pak sama zváží, jaké přípravky pro ošetření té či oné rány jsou třeba. Těchto možností je více. Například je možno použit na ránu Mepilex Ag, což je speciální krytí, které snižuje bolestivost v ráně, umožňuje snazší odlučování zánětlivé tkáně a přítomností stříbra působí antibakteriálně. Další pomůckou, kterou Mepilex Ag můžete překrýt, je sterilní hydrofilové krytí a toto vše velice zlehka, obvázat hydrofilním obinadlem (ne elastickým – aby nedošlo k zaškrcení končetiny). Aby obvaz z prstů nespadl, je dobré ho přetáhnou pružnou mřížkou – prubanem.

Závěrem doporučuji, dle doporučení lékaře chodit pravidelně na převazy, můžete se zkusit domluvit se sestřičkou i lékařem, zda by bylo vhodné použít například právě Mepilex Ag, či jiné krytí. Je jich na trhu poměrně dost.

Rozhodně se do ošetřování nepouštějte sama. A prosím berte moji odpověď jen jako orientační. Pokud máte s ošetřujícím personálem dobré zkušenosti, jistě bych Vám doporučila zeptat se i na jiné možnosti lokálního ošetřování rány. Závěrem doporučuji uložit končetinu do mírně zvýšené polohy a věnovat zvýšenou pozornost hygieně nohou, zvláště pak mezi prsty řádně šetrně vysušit a promazávat nějakým krémem či olejíčkem. Také bych se nebála oslovit nějakou agenturu domácí péče pro pravidelné ošetřování a převazy, ale to vše po rozhodnutí chirurga, případně praktického lékaře.

Bc. Mgr. Martina Terezie Kalábová