O metodě vlhkého hojení ran

14. února 2019

Metoda vlhkého hojení ran, která dnes nahrazuje dříve používanou gázu, je v současné době nejpoužívanějším postupem při léčbě a ošetřování akutních i chronických ran. Tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje důležité růstové a výživné látky, které urychlují hojení.

Mezi nejčastější chronické rány patří bércový vřed, dekubit a syndrom diabetické nohy.

Obecně lze říci, že přítomnost vlhkosti v ráně poskytuje vhodné podmínky pro přirozené hojení těchto defektů. Tato vlhkost je vytvářena léčebnými krycími obvazy, které se během léčby kombinují podle toho, v jaké fázi se léčba nachází.

Hojení rány ve vlhkém prostředí se děje ve třech základních fázích.

První je fáze čištění rány. Kdy dochází působením hydrogelových obvazů k odstranění nekrózy a vyčištění spodiny rány. Na fázi čištění rány navazuje fáze granulace, kdy je vyčištěná spodina rány chráněna před choroboplodnými zárodky a působením například hydrokoloidů dochází k podpoře tvorby zdravé tkáně. Celý proces hojení je ukončen fází epitelizační, kdy vlhké prostředí v hojící se ráně je udržováno pomocí tzv. filmů v přiměřené míře, aby nedošlo k maceraci rány.

Jaké jsou výhody vlhkého hojení ran? Krytí ran, které se používají ve všech třech fázích hojení defektu tvoří dokonalou ochranu, neboť jsou pro vodu nepropustné a snižují množství  bakterií v ráně, tiší bolest a odstraňují zápach. Doba hojení se zkracuje a minimalizuje se i vznik jizev. Převazy rány se nemusejí provádět každý den, ale například jednou za dva a více dní, a to dle stavu rány a fáze léčení. Náplasti jsou hypoalergenní, proto se mohou používat jak u alergiků, tak i u seniorů s jemnou kůží.

Na našem trhu je velké množství těchto obvazů od několika výrobců. Léčbou chronické rány se zabývají nejen lékaři, ale i sestry specialistky, jak v nemocničních zařízeních, tak v domácím prostředí. Chronickou ránu by měl mít pod dohledem zkušený zdravotník. Sestry z agentur domácí péče provádějí lokální léčení chronických ran v domácím prostředí po konzultaci s praktickým lékařem.

Léčebné obvazy a krytí předepisuje obvodní lékař. Musíme ale zdůraznit, že k zdárnému hojení chronické rány je třeba také systémové celkové léčby základních i přidružených onemocnění včetně pestré kvalitní stravy, která je bohatá zvláště na bílkoviny. Právě ony jsou základní stavební složkou pro hojení ran. Proto jídelníček nemocného obohatíme o sýry, jogurty, mléko, maso. Na trhu jsou k dostání také nutriční doplňky například Fortimel, Nutridrink, Diasip, Cubitan. Neopomíjejte také dostatečný přísun tekutin.

Martina Kalábová

Chci pomoci pečujícím