Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás od pondělí do pátku od 9 do 20
Zavřít Přihlášení

Ustanovení opatrovníka pro řešení dědictví

Ustanovení opatrovníka pro řešení dědictví

Tatínek zemřel před více než 4 lety. Nyní se ukázalo, že měl v bance peníze, které notář dříve neodhalil. Moje maminka má ale Alzheimera a nemůže to řešit. Můžu to vyřídit já jako opatrovník? 

Dotaz:

Z banky přišel na adresu rodičů Výpis z registru (hodnota investic kolem 8 tisíc Kč) na jméno taťky, který už 4,5 roku je po smrti. Zřejmě peníze jsou ještě z kupónové privatizace. Je napsáno, že výpis má zkontrolovat.

Pečuji o mamku, která má mAlzheimerovu nemoc, takže v případě vyřizování bych to musela vyřizovat já. Prosím o radu, co s tím? Lze peníze z účtu převést na mamku a co pro to udělat?  V dědickém řízení jsme vůbec kupónovou privatizaci neřešili.  Nebo je to zcela ztracené a máme jen oznámit bance, že je taťka po smrti?

Odpověď:

Dobrý den,

je pochybením notáře, že částku v bance neodhalil a nezahrnul do dědického řízení. Nyní je tedy nutné "otevřít" dědictví a tuto částku v něm ještě dodatečně rozhodnout, kdo ji zdědí. Pokud maminka není schopna se rozhodovat a je jako jedna z dědiců (předpokládám, že po tatínkovi dědí nejen Vaše maminka, ale Vy jako dcera také), bylo by vhodné ji nechat ustanovit opatrovníka, který by za ni v dědickém řízení jednal. Vzory pro ustanovení opatrovníka naleznete zde.

Obraťte se tedy s dopisem na notáře, který spravoval dědictví po tatínkovi.

Mgr. Radka Pešlová

dle právního stavu ke dni 4. 7. 2019