Úřednice nemá právo rozhodovat, co nemůže zdravá osoba

13. prosince 2018

Paní by chtěla upravit koupelnu, kde má vanu a přemisťování manžela do vany pomocí zvedáku je už pro ni fyzicky náročné. Klientka by chtěla sprchu, ale vanu by si ráda ponechala. Pracovnice na ÚP ji oznámily, že mít sprchu i vanu je nadstandard a může si nechat pouze vanu nebo jen sprchu. Moje otázka zní, zda je možné použít Příspěvek na zvláštní pomůcku, upravit si bezbariérovou koupelnu, což znamená, že si pořídí sprchový kout a zároveň si ponechá vanu?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

úřednice nemá právo rozhodovat o tom, co může a nemůže užívat zdravá osoba, která není žadatelem. Úřednice bude posuzovat, zda úprava bude naplňovat podmínku zákona: Příspěvek se poskytuje na zvláštní pomůcku v základním provedení, které osobě vzhledem k jejímu zdravotnímu postižení plně vyhovuje a splňuje podmínku nejmenší ekonomické náročnosti.

Nicméně u proplacení úpravy koupelny je pak třeba odlišit náklady na úpravu kvůli sprše od nákladů vzniklých umísťováním vany.
Příspěvek je jen na: stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC, a to včetně stavebních prací spojených s rozšířením dveří v rámci uzpůsobení koupelny a WC; jedná se o stavební práce a s nimi nezbytně související materiál na úpravu, nikoli však o obklady, podlahové krytiny, sanitu apod.

Tedy ÚP zaplatí materiál a práci, ale musí být rozlišená (nejlépe i ve faktuře), co se striktně vztahovalo k úpravě bezbariérovosti.

Jinak řečeno, pokud budu mít koupelnu 2x2 m a v ní nyní umyvadlo a vanu, vše ponechám, ale ve zbylém rohu zbuduji sprchový kout, pak zbudování sprchového koutu je úpravou (neplatí se kachličky a sanita) a je možné ji proplatit. Pokud ale rovnou vyměním rozvody u vany a vanu samotnou, tak to jsou náklady k vaně a ty nelze započíst.

Za mě - ať paní podá žádost a moc ráda jí případně pomohu s odvoláním :) I když si myslím, že k němu nedojde. Že jen úřednice dostala takový dotaz poprvé a tak reagovala špatně.

Mgr. Radka Pešlová