Stacionář může být vhodná volba

14. prosince 2018

Hledám pomoc pro rodiče, kteří pečují o babičku s Alzheimerovou chorobou. Snažím se jim pomáhat, ale protože studuji na vysoké škole, jsem doma jen na víkendy. Babička je i velmi společenská a rodičům ubírá síly i to, dělat ji společnost, když se vrátí z práce domů. Na internetu jsem četl, že existuje nějaký denní stacionář, kde mohou být senioři. O co se přesně jedná? A jaké jsou možnosti, kdyby se babiččin stav zhoršil a péče o ni by už nebyla možná v domácím prostředí?

ODPOVĚĎ

Velmi oceňuji, že máte starost o babičku a že chcete pomoci rodičům s péčí. Pokud má babička ráda společnost, tak by byl stacionář vhodná volba. Jedná se o ambulantní službu, kde lidé dochází, stráví zde část dne a odpoledne odchází zase domů. Ve stacionáři má člověk zajištěnou péči, stravu a také aktivizační program. Hodně se ve stacionáři s lidmi trénujeme paměť, cvičí nebo něco tvoří. Lidem ale velmi pomáhá i tom, že jsou mezi vrstevníky a mohou si s někým popovídat. Doporučuji podívat se, zda v okolí nemáte tuto službu a domluvit si schůzku se sociálním pracovníkem stacionáře, který by vám popsal, jak o službu zažádat a jak probíhá přijetí do stacionáře.

Pokud by už péče o babičku nebyla možná doma, pak by vzhledem ke svému onemocnění mohla využít domov se zvláštním režimem. Jedná se o zařízení, které je přizpůsobeno přesně pro lidi s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Doporučuji podívat se i na více zařízení a vybrat si to, které by se vám nejvíce líbilo a kde by se vaše babička cítila nejlépe. Kapacity domovů jsou dnes bohužel velmi plné a tak bych vám doporučila podat si už teď žádost. Pokud by vás domov oslovil, že je volná kapacita, klidně to můžete odmítnout, pokud budete péči zvládat. Může ale nastat situace, kdy se stav babičky více zhorší, péče bude náročnější a vy ji přestane zvládat a budete ještě v tomto stavu muset čekat velmi dlouho.

Přeji vám hodně sil do pečování!

Mgr. Veronika Janošková