Spory opatrovance a opatrovníka

12. února 2019

Rád by se zeptal, jak by měl postupovat tebnto pán, který momentálně je hospitalizovaný v Bohnicích a je zbaven částečně svéprávnosti. Podle jeho slov ho jeho opatrovnice nechce pustit do bytu, který má pronajatý, protože je znečištěný ne jeho vinou.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

spory mezi lidmi bohužel právně nevyřeším - často je to totiž jen o komunikaci a možná vzájemném nepochopení.

Vůbec bych se nedivila, kdyby opatrovník měl výmluvu, že je byt neobyvatelný jen proto, aby opatrovanec zůstal v léčebně.

Opatrovanec má právo na komunikaci s opatrovníkem. Opatrovník má povinnost ho informovat, o tom, co dělá. Je povinen, nelze-li tomu odporovat, mu vycházet vstříc (i ve zvláštních přáních). Tedy i pokud je byt znečištěný (je jedno čí vinou), má se situace řešit. Otázkou je, co je to znečištění? Proč situace není řešená? Pokud je třeba byt vytopen, proč tam není úklidová firma?

Jde o opatrovníka laika, nebo veřejného (obec)? Má opatrovanec možnost získat osobní podporu od nějaké doprovázející sociální služby? Pak lze opatrovance podpořit doprovodem a pomocí vyjednávat s opatrovníkem a zjistit více informací. Opatrovanec má právo uzavřít i smlouvu o podpoře a stvrdit ji soudem s nějakou sobě blízkou osobou. Ta může zase vyjednávat s jeho přítomností s opatrovníkem. Osoby jemu blízké mohou iniciovat i založení opatrovnické rady a ta může opatrovníka kontrolovat.

V neposlední řadě lze na opatrovníka poslat stížnost na soud a pokud je to úředník (veřejný opatrovník), tak i jeho nadřízenému.

Je ale třeba v terénu zjistit více o jeho konkrétní situaci. Když je v léčebně, z jakého důvodu chce do bytu? Ne, že by na to neměl právo, ale jen je důležité vědět stav, aby se opatrovanci pomohlo. Je-li v léčebně, může mít i bludy a je otázkou, jak je to s bytem. Je-li ale schopen komunikovat, hledat si pomoc, brát se o své štěstí, je otázkou, proč je pod opatrovnictvím. Například schizofrenici jsou často zbytečně pod opatrovnictvím, protože se jich okolí bojí, jim ale samotným opatrovník užitečný tolik není - často spíš omezuje a přikazuje.

Snad Vám alespoň některé možnosti budou k užitku k vyřešení situace

Mgr. Radka Pešlová
Chci pomoci pečujícím