Péče o syna a sociální dávky

12. prosince 2018

Starám se o syna s autismem, má 3. stupeň, bydlíme v družstevním bytě matky, na kterou je byt psaný a má zde trvalé bydliště, ale nebydlí zde. Ale když vyřizujeme příspěvek na bydlení, tak ji tam počítají... Proto nevím, zda můžu žádat o hmotnou nouzi. Já nemam příjem, jen to co beru na syna, do práce jsem nikdy nemohla, péče je jen na mě. Můžete poradit?

ODPOVĚD

Dobrý den,

u družstevního bytu je vlastníkem družstvo a majitel družstevního podílu (vaše maminka) je v postavení jakéhosi nájemce.

Pokud by maminka pronajímala byt vám, byla byste podnájemnice. V rodině ale často k pronájmu nedochází, protože užíváte byt pouze ve výši skutečných nákladů, neplatíte mamince nic navíc (ona to nemusí přiznávat do příjmů a zdaňovat to), nejde tedy o podnájem (nájem by vznikl, kdyby pronajímalo přímo družstvo; podnájem vzniká, když pronajímá až ten druhý po vlastníkovi, tj. družstevník/nájemce).

Na příspěvek na bydlení má nárok pouze vlastník, družstevník, nebo nájemce (nárok nemá podnájemce). Ten je oprávněn podat žádost, pokud byt/dům skutečně užívá. Společně s ním se posuzují všichni, kteří tam mají trvalý pobyt a užívají byt/dům.

Tedy již nyní nemáte úplně férově podanou žádost o příspěvek na bydlení tím, že maminka s vámi ve skutečnosti nebydlí.

Nicméně, je jistým obcházejícím řešením (nikoliv právně správným), že se s vámi maminka (a její příjmy) posuzují.

Doplatek na bydlení pak kopíruje složení osob podle příspěvku na bydlení (případně ještě přidá osoby, které v příspěvku na bydlení nemusí být zahrnuty, protože tam nemají trvalý pobyt). Doplatek lze přiznat i do podnájmu, ubytoven, azylových domů apod., ale řeší se zde úměrnost bydlení (velikost podlahové plochy a adekvátnost nákladů na energie a výši nájmu).

Bylo by pro Vás nejspíš výhodnější, kdybyste narovnali právní stav:

- maminka by na Vás převedla družstevní podíl,

- maminka by si odhlásila trvalý pobyt,

- vy byste sama za sebe (bez dokládání maminčiných příjmů) žádala příspěvek na bydlení,

- vy byste sama za sebe (bez maminky) žádala o doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí.

U dávek v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) se ale zkoumá nejen příjem, ale i úspory, nadstandardní vybavení domácnosti a to, zda uplatňujete další svoje nároky (např. na výživné od otce syna).

Možnými překážkami převodů vlastnictví a trvalých pobytů mohou být dluhy/exekuce, sourozenecké spory o majetek, manželské spory o majetek atd. Z vašeho dotazu nic takového nevyplývá, ale píši to pro jistotu, protože je možné, že nemůžete právě z nějakých takovýchto důvodů převádět družstevní podíl a tudíž nemusí být moje doporučení pro vás vhodné.

Mgr. Radka Pešlová

 

Chci pomoci pečujícím