Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás každý všední den od 9 do 17
Zavřít Přihlášení

Je možné získat elektrický vozík?

Je možné získat elektrický vozík?

Elektrický vozík představuje pro člověka, který se už nepostaví na vlastní nohy, možnost volného pohybu. Jarmila Hlavicová nám v tomto textu vysvětluje, pro koho je elektrický vozík vhodný a kde je možné o něj požádat.  

Dotaz:

Maminka má problém s chůzí, před třemi roky dostala od zdravotní pojišťovny mechanický invalidní vozík. Chci zjistit, zda by bylo možné získat pro maminku elektrický invalidní vozík.

Odpověď:

Elektrický invalidní vozík může mamince předepsat lékař specialista – neurolog, ortoped nebo rehabilitační lékař, v některých případech také internista. Lékař na základě zdravotního stavu maminky zhodnotí, zda je elektrický invalidní vozík pro ni vhodný. Důležité je, aby byla schopna elektrický vozík samostatně a bezpečně ovládat. Elektrický vozík předepisuje odborný lékař na „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku“, dále vypíše „Žádanku o schválení/povolení“ a „Formulář k přidělení elektrického vozíku“. U mechanických i elektrických vozíků podléhá úhrada z veřejného zdravotního pojištění schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Vozík je pacientovi pouze zapůjčen, a to vždy v základním, ekonomicky nejméně náročném provedení. Pro bližší informace k získání elektrického vozíku Vám doporučuji se obrátit na zdravotní pojišťovnu maminky. Důležité také je si uvědomit, v jakém prostředí se bude maminka pohybovat a jaký typ vozíku by byl pro ni vhodný a hlavně, zda zvládne elektrický vozík sama ovládat. S výběrem vhodného typu Vám může pomoci i některý dodavatel vozíků. Vozík je dobré předem vyzkoušet.

Jarmila Hlavicová