Co se vyřizuje přes opatrovnický soud při prodeji a nákupu auta

21. února 2019

Dceři je 20 let, má průkaz ZTP/P a je na ni napsaný automobil pořízený z příspěvku. Já jsem dceři opatrovník a chtěla bych auto rodat a pořídit z nového příspěvku na motorové vozidlo druhé. Co vše se prosím musí vyřídit přes opatrovnický soud nebo jaký je prosím postup?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

předně je důležité vědět, jak si představujete prodej. Schválení soudem bývá zdlouhavé, a proto je vhodné mít kupce, který na schválení vyčká. Většinou bývá výhodnější tzv. zpětný odkup. Nový prodejce vozu vykoupí protihodnotou Váš vůz. Pokud byste zvolila jinou variantu, je nutné upravit návrh na soud.

Níže je vzor, který můžete upravit.

Rozhodně nezapomeňte na to, že příspěvek na pořízení vozidla je nutné vracet, pokud prodáváte vůz dříve než 84 měsíců po přiznání příspěvku na zakoupení vozidla. Taktéž byste měli řešit DPH, pokud nákup vozu proběhl před méně než 5 lety.

Nezapomeňte řešit i povinné a havarijní pojištění, i když to nemusíte schvalovat soudem při prodeji vozu, ale následně po nákupu nového, pokud pojistka bude na jméno opatrovankyně na dobu neurčitou.

Samotný nákup nového vozu z příspěvku ÚP není nutné schvalovat soudem.

Postup:

- udělejte průzkum možností prodeje (veďte o tom evidenci a mějte důkaz pro soud)

- dojednejte prodej u nejvýhodnější nabídky

- sepište smlouvu s odloženou účinností po schválení soudem

- doložte doklady (viz návrh)

- nechte schválit jednání

- proveďte prodej

Mgr. Radka Pešlová

vzor - schválení jednání - prodej motorového vozidla.docx

Chci pomoci pečujícím