Ustanovení opatrovníka pro řešení dědictví

4. července 2019

Z banky přišel na adresu rodičů Výpis z registru (hodnota investic kolem 8 tisíc Kč) na jméno taťky, který už 4,5 roku je po smrti. Zřejmě peníze jsou ještě z kupónové privatizace. Je napsáno, že výpis má zkontrolovat.

Pečuji o mamku, která má mAlzheimerovu nemoc, takže v případě vyřizování bych to musela vyřizovat já. Prosím o radu, co s tím? Lze peníze z účtu převést na mamku a co pro to udělat?  V dědickém řízení jsme vůbec kupónovou privatizaci neřešili.  Nebo je to zcela ztracené a máme jen oznámit bance, že je taťka po smrti?

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

je pochybením notáře, že částku v bance neodhalil a nezahrnul do dědického řízení. Nyní je tedy nutné "otevřít" dědictví a tuto částku v něm ještě dodatečně rozhodnout, kdo ji zdědí. Pokud maminka není schopna se rozhodovat a je jako jedna z dědiců (předpokládám, že po tatínkovi dědí nejen Vaše maminka, ale Vy jako dcera také), bylo by vhodné ji nechat ustanovit opatrovníka, který by za ni v dědickém řízení jednal. Vzory pro ustanovení opatrovníka naleznete zde: https://www.pecujdoma.cz/poradna/poradna-socialne-pravni/opatrovnictvi-a-zastupovani-pouceni-rozdily-vzory/

Obraťte se tedy s dopisem na notáře, který spravoval dědictví po tatínkovi.

Mgr. Radka Pešlová

Chci pomoci pečujícím