Umírání a děti

10. října 2017

Otci zjistili nemoc, na kterou pravděpodobně brzy zemře, a já nevím, jestli a jak to mám říct svým dětem, jeho vnoučatům – můžete mi poradit?

ODPOVĚĎ

Dobrý den, je mi líto, že Vás potkala tak těžká událost a zároveň si velmi vážím toho, že chcete řešit i svoje děti. Jsem přesvědčená o tom, že by děti měly vědět, co se děje a proč je maminka teď smutná, možná i pláče atd. Děti přijímají obvykle zprávu o ztrátě někoho blízkého mnohem klidněji, než si často představujeme. Ale také prožívají smutek a truchlení trochu jinak, než dospělí. Je důležité s nimi být, odpovídat na jejich otázky pravdivě a takovým jazykem, jaký jsou vzhledem k věku schopny pochopit. I když není vždy snadné mluvit s dítětem o tak těžkém tématu a třeba před ním i plakat, je to určitě mnohem lepší, než předstírat, že je vše v pořádku.

K tématu děti a umírání či truchlení vyšlo v současnosti mnoho knih – např. Když dinosaurům někdo umře, O smrti smrťoucí, Slon v pokoji a mnohé další, nejen z nakladatelství pražského hospice Cesta domů, které poskytuje také poradenství v této oblasti, a to jak osobní, tak telefonické či emailové.

Mgr. Dagmar Pelcová

Chci pomoci pečujícím