Pietní místnost v domově či nemocnici

12. března 2019

Byla jsem opatrovníkem bratra, který žil v domově se zvláštním režimem. Denně jsem za ním chodila na návštěvu. Bratr před pár dny zemřel a já jsem neměla možnost se s ním rozloučit. Zemřel prý kolem půlnoci, ale z domova mi pracovnice volali až ráno.

Když jsem ho ještě naposledy chtěla vidět, řekli mi, že jeho tělo je už na pohřební službě. Zavolala jsem tedy tam, že bych ráda ještě naposledy bratra viděla, ale tam mi řekli, že ho vidět nemůžu z hygienických důvodů. Chtěla jsem se zeptat, zda je to pravda, že už pak nikde bratra nemůžu vidět. Chtěla jsem se jen naposledy rozloučit…

ODPOVĚĎ

Bohužel mít pietní místnost v domově či nemocnici, kde by se člověk mohl rozloučit se svým zemřelým příbuzným, u nás není povinnost. V některých domovech i nemocnicích takovou místnost mají a člověk se tak může v tichosti naposledy rozloučit. Bohužel neznám domov, kde váš bratr bydlel, ale většinou bývá praxe taková, že pokud už sestry či pečovatelky poznají, že se blíží konec, volají rodině, aby měla možnost se přijít rozloučit. Samozřejmě se může stát, že člověk odejde náhle, ale i v tomto případě by měl mít příbuzný na rozloučení nárok. Také by domov neměl spolupracovat pouze s jednou pohřební službou. Buď by si měl člověk vybrat dopředu, kterou pohřební službu preferuje nebo by pak domov měl vykomunikovat s příbuzným, na kterou pohřební službu se obracet. Co se týče rozloučení na pohřební službě – pokud bylo úmrtí přirozené, není důvod, proč byste svého bratra nesměla vidět. Pokud byste měla jakýkoliv dotaz ohledně pohřebnictví, můžete se obrátit na Sdružení pohřebnictví na tel.605 270 642 (pobočka v Ostravě).

Mgr. Veronika Janošková

 

Chci pomoci pečujícím