Testování paměti je možné a trvá minimálně hodinu

23. října 2018

Dozvěděla jsem se, že lze testovat paměť. Mluvila se svou známou a ta mi řekla, že její maminka měla podobné projevy jako ta moje a že to byl začátek Alzheimerovy demence. Chci se ujistit, že je maminka v pořádku. Kde a s kým mohu domluvit testování paměti a jak to probíhá?

Odpověď:

Paměť mohou mamince otestovat v některých fakultních nemocnicích, například v Brně a  jednodušší testy také v kontaktních místech České alzheimerovské společnosti. Vyšetření je bezplatné. Paměť vyšetří proškolení pracovníci pomocí sady testů. Vyplnění dotazníků trvá přibližně hodinu (může trvat ale i výrazně déle). Výsledky testu ukážou, zda jsou problémy s pamětí závažné, a zda naznačují přítomnost nějaké nemoci. Pokud ano, je třeba podstoupit odborné vyšetření u neurologa, psychiatra, anebo geriatra, který pomocí dalších testů zjistí, co je příčinou poruchy paměti a případně zahájí vhodnou léčbu. 

To, zda se jedná o Alzheimerovu chorobu, je dobré vědět co nejdříve. Současná medicína sice neumí Alzheimerovu chorobu vyléčit, umí ji ale léčit. Léky, které se nemocným podávají, dokážou do jisté míry nemoc pozastavit.
Kontakty na lékaře získáte po vyšetření v kontaktním místě České alzheimerovské společnosti.

Vyšetření probíhají ve vybraných  kontaktních místech. Vyšetření paměti probíhá na základě telefonické objednávky v konkrétním kontaktním místě. Kontakty můžete nalézt také na této mapce (vyšetření paměti poskytují místa označená hvězdičkou.

Jarmila Hlavicová

Chci pomoci pečujícím