Starám se o rodiče, ale dlouho to už nepůjde

28. listopadu 2018

Jsem doma s nemohoucí matkou, která po dvou měsících na LDN přestala chodit.
Je nemohoucí III. stupně.  Protože matka svůj život v LDN vzdala, rozhodla jsem se po 18 letech skončit v zaměstnání a zůstat s ní doma.

Bohužel moje představa byla jiná. Počítala jsem s tím, že když obětuji svůj život a zahodím vše, co jsem měla ráda, že mi moje dvě sestry které bydlí 30km od nás budou o víkendech pomáhat. Mamka nejen, že nechodí, neotočí se ani, neposadí, je plně inkontinentní, tudíž neustále s plenou. Celý týden se s ní tahám na invalidní vozík zpátky na polohovací postel přebalit umýt, nakrmit. Do toho samozřejmě vyprat, uvařit, uklidit.
A když chci, aby mi pomohly sestry, tak přijedou obě naráz v sobotu ráno a v neděli odpoledne jedou dom. Podotýkám, že jednou za měsíc.
Nevím, jak jim vysvětlit, že je to také jejich matka, že je toho na mě opravdu hodně. Mají svá vnoučata, své zájmy a já si připadám jako v domácím vězení.
Mamce je 79let a aby toho nebylo málo, tak otci je také 79let a není na tom zdravotně také nejlépe. Takže se prakticky starám i o něj. Nyní má manžel nemocné kyčle a možná půjde na operaci. Nikdo mně nenutil, abych byla s mamkou doma, ale kdybych si ji nevzala z LDN domů, myslím, že už tady dneska není.
Chtěla bych jenom, aby si sestry uvědomily, že to takhle dlouho nepůjde.
A co pak dál? Nevím, jsem bezradná.

ODPOVĚĎ

Zaslala jste prosbu o radu do poradny Pečuj doma. Dovolím si tedy na Váš mail reagovat.

Dokážete popsat, co Vás tíží, což je velmi důležité. Snad  Vás to samotnou lépe navede k řešení. Hezky jste popsala situaci Vás a Vašich rodičů. A u toho bych s dovolením zůstala.

Je vidět, že jste obětavý člověk a berete jako svoji morální povinnost postarat se o rodiče. Totéž očekáváte od svých sester, které ale zřejmě svoji pomoc rodičům vidí jinak. Neříkám, že špatně, ale jinak. Mají své rodiny, vnoučata, chtějí viditelně dělit svůj čas do více stran. Možná si vůbec neuvědomují, jak je péče o rodiče pro Vás náročná. Píšete, že jezdí pouze o víkendu. Jsou zaměstnané? Pokud ano, potom je pochopitelné, že mají čas omezený. Pokud ne, nebyly by ochotné se u Vás střídat v různých termínech?

Moji snahou je navést Vás na cestu pomoci od druhých lidí tak, abyste na vše nebyla sama. Tyto cesty jsou dvě (a prolínají se):

  1. Pomoc v rámci vlastní rodiny - tj. zapojit co nejvíce do péče Vaše sestry a jejich rodiny. Pokud se Vám povede domluvit s nimi i jiný čas než o víkendu, bylo by to výborné. Pokud nemohou jindy, využijte pro sebe aspoň víkendová odpoledne (nebo celý víkend) a nechejte péči o rodiče na sestrách. Myslete však prosím při tom na to, že péči z jejich strany nemůžete vynutit (pokud nebudou pomáhat dobrovolně,  samy za sebe, docílíte jen toho, že za rodiči přestanou jezdit i o víkendech). A vnímejte také to, že jejich péče bude možná jiná než Vaše, nemusí se ve všem shodovat s Vašim přáním. To jim nevytýkejte, spíše si v klidu vyjasněte, co by mělo být uděláno. A postup nechejte v jejich režii.
  2. Pomoc profesionální – do domácnosti si můžete objednat dva typy služeb:
  • pečovatelky (resp. pracovnice v sociálních službách)- mohou Vám pomoci s hygienou u maminky, umýt ji, přesunout z lůžka na vozík, podat stravu, uklidit, povykládat si s maminkou. Tato služba je placená, dle zákona o sociálních službách max. 130 Kč/hod. K úhradě těchto služeb je určen příspěvek na péči. Mají ho přiznaný oba rodiče? A nechcete zkusit zažádat o navýšení u maminky, které se zdravotní stav zhoršil? Z vlastní zkušenosti doporučuji sehnat si co největší objem pečovatelské služby. Věřím, že všechny tyto úkony výborně zvládnete sama. Ale pro Vás je velmi důležité část péče přesunout na někoho jiného. A to ne kvůli mamince, ale kvůli Vám. Dlouhodobá péče je pro Vás nesmírně vyčerpávající a Vy nejen že nemáte nikoho na vystřídání, ale čekají na Vás s péčí také tatínek a nemocný manžel. Berte to jako prevenci syndromu vyhoření, který právě Vás jako pečující osobu silně ohrožuje.  Snažte se touto cestou získat nějaký čas pro sebe. A je úplně jedno, jak ho využijete. Jestli půjdete na procházku nebo na kávu nebo do kina s kamarádkou. Zní to jako utopie, ale z reakcí jiných pečujících vím, že nejtěžší je přesvědčit sebe samotného, že mohu zcela legitimně využít jiné pomoci a volný čas věnovat svým zájmům. O dostupnosti pečovatelské služby se dovíte na obecním úřadě (nebo samozřejmě na internetu).
  • Zdravotní sestry- pracují v rámci agentur domácí péče. O této péči rozhoduje praktický lékař. Tuto službu hradí zdravotní pojišťovna (pro pacienty je tudíž zdarma). A v případě Vaší maminky bych se za tuto službu velmi přimlouvala. Neboť pokud ještě před dvěma měsíci byla schopna chodit, určitě bych doporučila v rámci ošetřovatelské rehabilitace co nejvíce cvičení, byť zpočátku jen v rámci lůžka. Možná když maminka uvidí i drobné pokroky ve svém zdravotním stavu, bude se cítit i lépe psychicky. Takové cvičení je také výborné jako prevence proleženin, kterými je Vaše maminka jako imobilní pacient velmi ohrožena. Zdravotní sestra by Vám také poradila se zdravotními pomůckami, které by Vám i mamince ulehčily péči. A Vy byste získala oporu v podobě erudované pracovnice a byla byste si v péči jistější.

Vím, že jste odešla ze zaměstnání s vírou, že děláte pro svoje rodiče to nejlepší. Je to náročné rozhodnutí a moc bych Vám přála, abyste si to v budoucnu nevyčítala, případně abyste se necítila nedoceněna Vašim okolím. Bohužel, tak jako v případě Vašich sester, nemusí všichni sdílet Vaše rozhodnutí a nemusí chtít vzít na svá bedra část péče. Myslím ale, že při troše vzájemné tolerance se na pár hodinách střídání aspoň o víkendu domluvíte.

Maminku jste brala z LDN, takže předpokládám, že se budete snažit mít maminku doma co nejdéle. Ale chtěla bych, abyste věděla také o tzv. odlehčovacích službách. Jsou poskytovány některými domovy pro seniory a jde o možnost umístit seniora až na tři měsíce do domova pro seniory. Nemyslím, že byste tyto služby nyní využila, ale je dobré o nich vědět v takových případech, jako je např. nečekaná hospitalizace pečujícího, Vaše dovolená, apod., prostě doba, po kterou by nikdo maminku nemohl nebo nechtěl obstarat. Zkuste si aspoň jako „zadní vrátka“ tyto možnosti zjistit, ať víte, že o maminku (resp. oba rodiče) může být postaráno za každé situace.

Přeji Vám, ať je Vám doma s rodiči dobře a péči o ně dokážete brát jako projev své lásky k nim, ne jen jako povinnost, kterou jste si na sebe vzala. Pokud byste potřebovala některou z informací upřesnit či doplnit, nebo se na cokoliv zeptat, určitě se přes Pečuj doma ozvěte.

S pozdravem

Mgr. Leona Zemanová

Chci pomoci pečujícím