Jsem na pokraji sil, i když se v péči střídám

12. května 2018

Už třetím rokem pečuji o maminku, která má Alzheimerovu chorobu. Nemoc se pomalu, ale jistě zhoršuje a maminka potřebuje čím dál více péče. Maminka navštěvuje denní stacionář a tak můžeme chodit do práce. I přesto, že se střídám v péči se sestrou, jsem už na pokraji sil. Mám strach, že mě péče vyčerpá natolik, že nebudu moc mamince pomáhat…

ODPOVĚĎ

Věřím, že péče o maminku s Alzheimerovou chorobou je velmi náročná. Je těžké sledovat, jak se maminka mění a zhoršuje se jí zdravotní stav. Jsem ráda, že využíváte denní stacionář a máte alespoň nějakou úlevu v péči.

Ještě bych Vám doporučila zkusit se více zaměřit i na sebe. Neodmítat např. pozvání kamarádů nebo se přestat věnovat svým koníčkům. Pokud byste si chtěla o svých starostech při péči popovídat, bylo by dobré využít nějaké svépomocné skupiny, kde by se setkávali lidé se stejným problémem jako Vy. Mohla byste s nimi sdílet své starosti a tím, že řeší podobné věci, tak Vás pochopí. Také pokud budete chtít, je možnost využít odlehčovacího pobytu, kde by maminka mohla být nějakou dobu, po kterou Vy budete např. na dovolené a můžete dočerpat síly na další péči.

Nezapomínejte na sebe. Musíte šetřit i své síly, abyste mohla i nadále pečovat.

Mgr. Veronika Janošková

Chci pomoci pečujícím