Jak zbavit ležícího hlenu

11. dubna 2019

Obracím se na vás už v zoufalství s prosbou o radu. V září to budou 3 roky, co je z bratránka ležák, odkázaný úplně na pomoc ostatních. Velké poškození mozku, kdy musí mít hadičku na jídlo, co 3 hodiny se  musí točit, tracheostomie a neustálé odsáváni hlenu. Prosím, jak zbavit ležícího člověka hlenu? Zvlhčovač vzduchu nepomáhá.

 

ODPOVĚĎ

Na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď. Stav Vašeho bratrance je zdravotně velmi závažný. Neznám věk pána, ani příčinu jeho stavu. Ale je jasné, že kombinace jeho imobility a tracheostomie je náročná mimo další i na dýchací trakt. Kromě tracheotomické kanyly má ještě kanylu do žaludku. To samo o sobě svědčí o komplikovanosti jeho stavu.

Všechny tělní orgány máme uzpůsobeny na vzpřímený postoj. Ten, i když nedobrovolně, nelze během dne dodržet, nutně musí přijít komplikace. A zvýšená tvorba hlenu v plicích je jednou z nich. Píšete, že zvlhčování vzduchu nepomáhá. Odsávačku hlenů píšete, že také máte. Věřím, že máte i polohovací lůžko.

Je samozřejmě nutné dodržovat polohování á 2-3 hod, otáčení, doporučila bych míčkování a poklepovou masáž zad. A především probrat stav pána s odborníky - lékaři. Třeba by Vašemu bratranci doporučili např. nějaké léky ve spreji na zklidnění tvorby hlenu. S lékařem také musíte být v kontaktu preventivně, kvůli riziku možného zánětu. Samozřejmě takto oslabená plicní tkáň bude mnohem náchylnější k infekci.

Roli hraje i strava, je třeba dodávat velké množství bílkovin do těla, část odborníků se ale kloní k teorii zahlenění po mléčných výrobcích. Proto tedy zkuste zjistit  názor lékaře ev. dietní sestry i v této oblasti.

Požadavek k polohování bych doplnila o možnost návštěv  zdravotní sestry z agentury domácí péče, která by mohla provádět pasivní cvičení s pánem, mnohé umí i to míčkování a poklepovou masáž zad. Lze ale tyto postupy dohledat i na internetu. Doporučila bych pánovi také pečovatelskou službu, aby část povinností přešla na profesionály a rodinní příslušníci si mohli trošku odpočinout.

Což mne přivádí k dotazu, zda má pán vyřízený příspěvek na péči. Žádost lze také najít na internetu (mpsv.cz).

Přeji Vašemu bratranci vše dobré a zlepšení  jeho stavu aspoň po malých krůčcích. A vám pečujícím, co nejvíce sil a podpory z okolí.

S pozdravem

Mgr. Leona Zemanová

Chci pomoci pečujícím