Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 13:00, v úterý a čtvrtek od 13:00 do 17:00
Zavřít Přihlášení

Vracení peněz nad limit doplatku za léky

Vracení peněz nad limit doplatku za léky

Všeobecná zdravotní pojišťovna stanovila ochranné limity na doplatky za léky. Částku, která je převyšuje, vrací svým pojištěncům. Jak jsou tyto limity nastaveny a jak probíhá vracení přeplatků?

Dotaz

Rád bych se zeptal, jak je to s doplatky za léky. Přijde mi totiž, že maminka doplácí dost peněz, a chci se zeptat, zda Všeobecná zdravotní pojišťovna vrací nějaké peníze, kolik a jak to probíhá.

Odpověď

Všeobecná zdravotní pojišťovna vrací pojištěncům částky, které překračují zákonem stanovené roční ochranné limity. Od 1. 1. 2018 jsou tyto roční ochranné limity stanoveny na 1 000 Kč u dětí mladších 18 let a u pojištěnců nad 65 let, dále pak na 500 Kč u pojištěnců nad 70 let. U ostatních je limit nastavený na 5 000 Kč. Zjednodušeně to znamená, že vše, co pojištěnec zaplatí nad tyto částky, mu pojišťovna vrátí.

Informace o přeplatku pojišťovna posílá obyčejným dopisem. Na adresu pojištěnce přijde také poštovní poukázka, kterou vyplácí Česká pošta. Pojištěnec má samozřejmě možnost požádat o převod peněz na bankovní účet. Přeplatky jsou zasílány automaticky, pojištěnec o ně nemusí žádat ani nemusí sledovat jejich výši.

Bližší informace najdete přímo na webových stránkách VZP.

S přáním hezkého dne

Jarmila Hlavicová