Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí a v pátek od 9:00 do 13:00 a ve středu od 13:00 do 17:00.
Zavřít Přihlášení

Snížení stupně ID, jak platit pojištění

Snížení stupně ID, jak platit pojištění

Mám za sebou onkologické onemocnění. Původní invalidní důchod III. stupně mi byl snížen na I. stupeň, což pro mě znamená povinnost platit sociální pojištění. Pracuji však jen na DPP, trvalé zaměstnání mít nemůžu. 

Dotaz:

V roce 2010 jsem onkologicky onemocněla a do 3/2019 jsem pobírala invalidní důchod 3. stupně. Od března 2019 mi byl invalidní důchod snížen na 1. stupeň, tudíž pro mne i "povinnost" platby sociálního pojištění.

Můžete mi, prosím, poradit, jaká možnost by pro mne byla finančně nejlepší? Pracuji na DPP. Jsem často nemocná, proto každodenní zaměstnání není pro mne variantou.

  • Manžel je podnikatel, je vhodná pro něj varianta, aby mne" zaměstnal"? Jakým způsobem by to pro něj bylo nejlepší?
  • Varianta žena v domácnosti.
  • Doplácet si sociální pojištění ze svého.
  • Jiná varianta?

Odpověď:

Pokud je manžel osobou samostatně výdělečně činnou, tak Vám nemůže zaměstnat přímo, ale uvede Vás jako spolupracující manželku. Podnikatelé mívají většinou vykazované účetní zisky docela nízké a jejich rozdělení na dvě osoby, zdaleka nebývá tak výhodné. Zároveň ale s platbou sociálního pojištění by bylo placené i zdravotní, případně by mohla vzniknout i daňová povinnost (pokud by nestačily odčitatelné položky).

Samozřejmě by záleželo, jak moc Váš muž nyní vydělává a jaká částka by na Vás účetně byla vykazovaná.

Také ještě záleží, kolik Vám nyní je a zda je předpoklad, že se Vaše situace zlepší.

Protože jste invalidní v I. stupni, tak zdravotní za Vás platí nyní stát. Ale kdybyste byla zaměstnaná, musela byste platit plnou částku jako lidé bez invalidního důchodu.

Tedy bych asi volila jen přihlášení se k dobrovolnému důchodovému pojištění. Nicméně hradit jej je možné jen po omezenou dobu, proto je potřeba zvážit, zda se Váš stav v budoucnu zlepší, případně jak dlouho máte do řádného odchodu do důchodu (více v bodě 8, příp. 1, pokud jste v evidenci na ÚP: https://www.cssz.cz/web/cz/dobrovolna-ucast-na-pojisteni).

 

V současnosti se platí 2289 Kč a je to jako byste měla příjem (ze kterého se pak bude důchod počítat) 8 175 Kč.

V roce 2016 zveřejňovalo MPSV, kolik by vycházel starobní důchod, kdyby se podnikatelé pojišťovali na minimum/dvojnásobek minima/čtyřnásobek minima (naleznete zde: https://www.mpsv.cz/cs/23669).

Tedy ani v jednom případě to není žádná sláva. Ale u spolupracující osoby (s manželem) máte ještě odvody na zdravotním pojištění, ale také v případě nemoci si můžete platit nemocenskou část (nemocenské pojištění) a po ukončení byste v rámci úřadu práce mohla mít podporu v nezaměstnanosti (pokud byste s manželem spolupracovala alespoň 1 rok za poslední dva roky).

V rámci 4. varianty se podívejte do přílohy vyhlášky (zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#prilohy), zda opravdu odpovídá 1. stupeň ID Vaší nemoci, nebo byste měla mít vyšší stupeň.

Pokud by manžel byl podnikatel, ale způsobem např. společnosti s ručením omezeným, pak Vám může vytvořit pracovní místo. Pokud byste byla jeho jediným zaměstnancem, bylo by vhodné i uvažovat o zřízení místa pro osobu se zdravotním postižením. Na takovéto místo přispívá stát, ale je to docela dost papírování a spolupráce s ÚP. Příspěvek od státu nepokryje plné náklady na zaměstnávání, ale jen 75 %. Více zde: https://portal.mpsv.cz/sz/zamest/zamestnaniosob/zmeny-v-systemu-podpory-zamestnavani-ozp-od-20180101.pdf

Pokud v životě děláte něco ráda a dalo by se tím živit (i když málo), můžete také začít podnikat a příspěvek získat sama na sebe. Často se pak drobné podnikání začne vyplácet.

Můžete také hledat pracovní uplatnění na trhu práce, který je přizpůsoben výkonu zdravotně postižených:

  1. http://www.ozpprace.cz/
  2. http://www.praceprozp.cz/
  3. http://www.ligavozic.cz/sluzby/socialni-rehabilitace/pro-zamestnavatele
  4. http://www.ligavozic.cz/sluzby/socialni-rehabilitace/chci-praci - odkaz na podporované zaměstnávání
  5. http://www.agapo.cz/ - odkaz na podporované zaměstnávání http://www.agapo.cz/jak-pomahame/podporovane-zamestnavani/nase-sluzby
  6. http://www.scmvd.cz/ (nejde o samotné zaměstnávání, ale možnosti k rozšíření znalostí o výhodách zaměstnávání ZP) – seznam výrobních družstev invalidů, které lze oslovit: http://www.scmvd.cz/vyrobni-druzstva/vyrobni-druzstva-invalidu/39-vyrobni-druzstva-invalidu
  7. https://celsuz.cz/aktivity-pro-lidi-dlouhodobe-nezamestane/ - sociální rehabilitace – jak se dostat na trh práce
  8. Chráněné dílny na portálu MPSV: http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/zamestnaniosob/katalogorganizaceozp - tyto firmy podle regionu lze oslovit

Doufám, že některá z variant pro Vás bude přijatelná. Pokud byste měla nějaký další dotaz nebo doplňující dotaz, jsme tu pro Vás.

Mgr. Radka Pešlová

dle právního stavu ke dni 11. 9. 2019