Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 13:00, v úterý a čtvrtek od 13:00 do 17:00
Zavřít Přihlášení

Příspěvek na péči v době nouzového stavu

Příspěvek na péči v době nouzového stavu

Přinášíme vám přehled zavedených změn v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu.

Po podání žádosti o příspěvek na péči (PnP) následuje sociální šetření v přirozeném sociálním prostředí žadatatele (tj. u něj doma) a posouzení zdravotního stavu žadatele u praktického lékaře.

V souvislosti se zavedením preventivních opatření s cílem zamezit šíření koronaviru dochází k těmto změnám:

Sociální šetření provádí sociální pracovník pouze po telefonu, je to tzv. výslechová metoda. V tomto případě do záznamu ze sociálního šetření napíše sociální pracovník jen to co slyší a nikoliv to co vidí. Takto provedené sociální šetření by ale sotva obstálo v případě, že by se žadatel odvolal z důvodu nepřiznání příspěvku nebo nepřiznání odpovídajícího stupně.

Pro účely posouzení zdravotního stavu praktickým lékařem obdrží žadatel PnP od Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) „Žádost o podrobení se vyšetření“ u praktického lékaře, které má žadatel absolvovat do 8 dnů od jeho doručení. Můžete však požádat OSSZ o posouzení zdravotního stavu lékařem bez přítomnosti žadatele o PnP, nebo se obrátit přímo na praktického lékaře, vše s ním prokonzultovat a domluvit se s ním i na případném doplnění lékařské dokumentace.

Detailní informace o příspěvku na péči naleznete v našem článku
Jak postupovat v případě, že jste hospitalizovaní a současně pobíráte příspěvek na péči, naleznete zde