Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí a v pátek od 9:00 do 13:00 a ve středu od 13:00 do 17:00.
Zavřít Přihlášení

Invalidní důchod, doplatek pojištění, sociální služby

Invalidní důchod, doplatek pojištění, sociální služby

Kdo má nárok na invalidní důchod? Kde dohledat informace o předchozím placení sociálního pojištění? A jaké jsou možnosti pobytových služeb pro osoby s Alzheimerovou chorobou? 

Dotaz:

Mám doma maminku (58 let) s diagnostikovanou Alzheimerovskou chorobou cca v roce 2016. Přiznaný 3.stupeň invalidity a 4 stupeň závislosti, pobírá PnP, doplatek na bydlení a životní minimum. Jsem její opatrovnicí, ráda bych ji zařídila rovněž invalidní důchod, vzhledem k věku nemá splněnou potřebnou dobu pojištění, kterou se mi nedaří zjistit a případně doplatit. Ráda bych se zeptala právě na nárok na invalidní důchod konkrétně v jejím případě.

Další věc se týká péče o její osobu, do teď nám pomáhala naše teta, kterou v pomoci pokračovat nechce, my se sestrou bydlíme daleko, rádi bychom zajistili patřičnou sociální službu - nejlépe pobytovou, na kterou však potřebujeme dostatek financí a současné dávky na to nestačí.

Odpověď: 

 

Dobrý den,

rozdělím Váš dotaz na několik oblastí.

INVALIDNÍ DŮCHOD

Co maminka dělala před tím - píšete, že se Vám to nedaří zjistit. Pokud pracovala, mělo by to být ČSSZ známo a měla byste se to dočíst v listu dob pojištění. Můžete zkontrolovat, zda třeba dodala Váš rodný list, aby měla započtenu péči o Vás jako o dítě.

Máte tento list - doručovaný společně s rozhodnutím o výši důchodu? Pokud ne, vyžádejte si ho na ČSSZ.

Zajděte na Úřad práce - odbor zaměstnanosti, ať Vám vyjedou, kdy maminka byla v evidenci na ÚP. Pokud mají zaznamenáno i v jaké firmě byla před nástupem na ÚP - mohou Vám to poskytnout, abyste věděla, kde pracovala.

Ve firmách, které jsou Vám známy, budou uloženy zápočtové listy z předchozích firem, lze je oslovit a zjistit, co to je za firmu.

DOPLÁCENÍ

Zpětně lze doplatit pojištění, jen, když právě třeba byla maminka na Úřadu práce, studovala apod. Ale pokud nedělala nic, lze doplatit jen 12 měsíců zpětně (od data, kdy s doplácením začnete), což by Vám nyní nejspíš nepomohlo. Podrobněji, co a kdy jde doplatit najdete zde: http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobrovolna.htm

Pokud byste mamince cokoliv doplácela, tak Vás to bude stát letos 2 289 Kč za měsíc doplacení.

SOCIÁLNÍ SLUŽBA

Sociální služby nesmí vybírat klienty podle výše jejich příjmů. Některé to i tak dělají. Doporučuji oslovovat charitní, krajské a městské domovy se zvláštním režimem. Tyto služby nejvíce dodržují zákon a příjmy nezjišťují. Následně pak ze zákona má maminka nárok na tzv. sníženou úhradu za službu a to do výše jejich 85 % skutečných příjmů (uvádíte, že má dávky v hmotné nouzi).
Za příjem se také považuje výživné - můžete tedy maminčin příjem navýšit právě výživným, které byste jí se sestrou platily. Můžete pronajímat její byt, který opustí (je-li její) a z toho je také příjem.
Také můžete se sestrou uzavřít se zařízením dohodu o spoluúčasti a nad rámec toho, na co má maminka, můžete doplácet do plné úhrady.

Z hlediska rodinné spolupráce je to morálně nejlepší řešení, přesto ale nejste povinni toto učinit. Za to zařízení musí maminku vzít, pokud je ve velké nepříznivé sociální situaci a mají místo, i přes nízký příjem.
Pokud jde o hledání takovéto služby, není zde zákonná povinnost vzít maminku do služby nejblíže jejímu bydlišti, můžete hledat po celé republice.

Také je možné, abyste maminku přestěhovala k sobě a péči zajistila Vy sama, sestra, nebo abyste ji zajistili ve vašem okolí.

Výběr služeb (jak domova, tak terénní služby), lze najít na http://iregistr.mpsv.cz
Možná by stačilo najít za tetu pečovatelskou službu. Lze také oslovit sousedy, či jiné osoby v blízkosti.

Mgr. Radka Pešlová

dle právního stavu ke dni 2. 8. 2019