Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 13:00, v úterý a čtvrtek od 13:00 do 17:00
Zavřít Přihlášení

Stacionář pro seniory jako možnost podpory

Stacionář pro seniory jako možnost podpory

S péčí o příbuzného s Alzheimerovou chorobou nám může pomoci denní stacionář. Jak takový stacionář funguje? 

Dotaz

Hledám podporu pro rodiče, kteří pečují o babičku s Alzheimerovou chorobou. Snažím se jim pomáhat, protože ale studuji na vysoké škole, jsem doma jen o víkendech. Babička je velmi společenská, což situaci bohužel spíše komplikuje. Péče o ni jim začíná ubírat síly. Na internetu jsem ale četl, že existuje denní stacionář, kde se věnují seniorům. Mohli byste mi, prosím, vysvětlit, jak takový stacionář funguje? A jaké další možnosti máme v případě, že se babiččin stav zhorší a my nebudeme schopni se o ni v domácím prostředí dále starat?

 Odpověď

Velmi oceňuji, že máte starost o babičku a že chcete svým rodičům s péčí o ni pomoci. Pokud má vaše babička ráda společnost, denní stacionář je pro ni tou nejlepší volbou. Jedná se o ambulantní službu, kde lidé tráví část dne a odpoledne zpravidla odchází domů. Ve stacionáři má člověk zajištěnou péči, stravu a také aktivizační program, v jehož rámci kupříkladu trénuje paměť, cvičí nebo něco tvoří. Lidem, kteří stacionář pravidelně navštěvují, prospívá také fakt, že jsou mezi svými vrstevníky a mají si s kým popovídat. Doporučuji vám proto podívat se, zda ve vašem okolí nějaký stacionář není, a pokud ano, domluvte si schůzku s tamějším sociálním pracovníkem, který vám upřesní, jak o tuto službu požádat a jak probíhá přijetí.

Pokud nastane situace, kdy už péči o babičku v domácím prostředí nebudete zvládat, dá se využít možnosti domova se zvláštním režimem. Jedná se o zařízení, které je uzpůsobeno speciálně pro osoby s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. S jeho hledáním si dejte na čas, oslovte více zařízení a případně vyberte to, kde se vám líbí nejvíce a kde se vaše babička cítí nejlépe. Kapacity těchto domů jsou však velmi omezené, proto vám doporučuji podat si žádost už teď. Pokud by vás domov oslovil s tím, že má pro vaši babičku volné místo, klidně to můžete odmítnout, pokud péči o ni zvládáte. To je ta lepší varianta. Může ale nastat situace, kdy se stav vaší babičky zhorší, péče o ni bude náročnější a v domovech nebude místo. Pak je potřeba se obrnit trpělivostí a čekat na uvolnění kapacity v některém z nich.

Přeji vám hodně sil do pečování!

Mgr. Veronika Janošková