Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí a v pátek od 9:00 do 13:00 a ve středu od 13:00 do 17:00.
Zavřít Přihlášení

Postižení polykacího reflexu po mrtvici

Postižení polykacího reflexu po mrtvici

Paní (88 let) má za sebou cévní mozkovou příhodu. Jedním z důsledků je porucha polykání, tzv. dysfagie. Jak pečovat o osobu s touto poruchou? 

Dotaz: 

Staráme se o maminku. Má 88 let a je  pět let po mozkové příhodě.  Je to stále složitější, zahleňuje se stále víc a má postižený polykací reflex.

Odpověď:

Nejprve se podívejme společně na problematiku z širšího hlediska. Jak píšete, maminka prodělala před pěti lety cévní mozkovou příhodu. Porucha polykání tak zvaná dysfagie k tomuto onemocnění spolu s dalšími příznaky jako je například porucha hybnosti, inkontinence, porucha orientace a komunikace patří. Zcela chápu fakt, že péče o maminku je pro Vás komplikovaná a náročná. A to nejen vzhledem k prodělané cévní mozkové příhodě, ale i k některým přidruženým onemocněním a vyššímu věku maminky.

Nyní se ale vraťme k problému, s nímž chcete poradit. Příčinou poruchy polykání může být jak CMP, tak i například sucho v ústech. Příjem tekutin u Vaší maminky by měl být asi 1,5-2 litry za 24 hodin. Do tohoto příjmu se počítá také mléko, bílá káva a polévka. Pokud má maminka snížený příjem tekutin, pak může mít také sníženou produkci slin, sliznice v ústech je suchá a polykání vázne. Proto doporučuji sledovat příjem množství tekutin za 24 hodin. Nejlépe si udělat tabulku a psát tolik a co maminka za tekutiny přijala. Pokud má zavedený permanentní močový katétr, sledujte také množství a barvu moči. Pokud bude barva moči světle žlutá, pak je příjem tekutin dostatečný. Pokud bude barva moči tmavá, můžete zvýšit příjem tekutin. Ovšem upozorňuji na nutnost toto zkonzultovat s praktickým lékařem maminky, který zná její přidružená onemocnění a také léky, které užívá.

Pokud se maminka při příjmu tekutin zakašlává, špatně polyká, pak je dobré tekutiny zahušťovat. V lékárně můžete koupit přípravek Nutilis, kterým se dá pěkně zahustit jak voda, tak čaj, mléko, bílá káva i polévka. Mám zkušenost, že pacient měl chuť na kofolu a tak jsme mu ji právě Nutilisem přiměřeně zahustili a po lžičkách podávali. Jak a na co Nutilis používat najdeteč  infiormaci níže s odkazem na internet. Další možností jak zvlhčovat sliznici v ústech je vytírat je vlhkými glycerínovými štětičkami, které také můžete zakoupit ve zdravotnických potřebách.

K usnadnění polykání je dobré dát maminku při příjmu potravy i tekutin do polohy v polo sedě, nejlépe v sedě. Ve výběru pečiva bych doporučila, abyste podávala mamince chleba. Rohlíky, a bílé pečivo se seniorům špatně kouše. Pokud má maminka umělý chrup, nezapomeňte ji ho nasazovat. Je to důležité pro kousání a tím také pro lepší polykání.

Co se týče zahleňování, jak uvádíte, může mít několik důvodů. Například z důvodu oslabeného polykacího reflexu, mohou mamince v ústech v oblasti krku váznout sliny. Pokud bude maminka v polosedě, mohou jí sliny stékat do polykacích cest a tím se ji usnadní jejich polykání. Další příčina zahleňování může být v onemocnění dýchacích cest. Každopádně s tímto problémem se obraťte na praktického lékaře maminky.

Pokud se ani po těchto opatřeních nepodaří vyřešit problém s příjmem potravy u maminky, navštivte jejího lékaře, který celou situaci odborně zhodnotí a navrhne další možnosti.

Bc. Mgr. Martina Terezie Kalábová

http://www.nutriciamedical.cz/nase-pripravky/enteralni-vyziva-k-popijeni-pro-dospele/nabidka-pripravku/nutilis/nutilis-powder.html