Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 13:00, v úterý a čtvrtek od 13:00 do 17:00
Zavřít Přihlášení

Jak zvládat hygienu u silně obézního člověka

Jak zvládat hygienu u silně obézního člověka

Pečující často stojí před problémem, jak zajistit hygienu svému blízkému s obezitou. Potíže bývají s koupáním, používáním toalety i vyměňováním inkontinenčích plen. Jak takové osobě zajistit dostatečnou péči? 

Dotaz:

S bratrem se staráme o maminku ve III. stupni závislosti. Těžká neuropatie, těžká inkontinence, nález v děloze a váha 134kg. S velkými obtížemi dojde v doprovodu na záchod, nají se a pak hned ležet. Asi bychom potřebovali poradit, jak zvládat osobní hygienu u maminky. Do nedávna ještě vlezla s pomocí do sprchového koutu, ale to je již vyloučeno. Také nasazování plen nám dělá potíže. Velký problém je její váha. Pokud by zůstala úplně ležet, tak bychom ji už nezvládli. Já jsem zaměstnaná a bratr pracuje jako OSVČ doma, takže má maminku v domě. Jsou k mání nějaké pomůcky nebo videa, které by nám ošetřování usnadnily?

Odpověď:

Děkujeme Vám za dotaz. Nejprve chci ale projevit Vám i Vašemu bratrovi svůj obdiv a úctu, že se staráte o Vaši maminku doma. Tato péče Vás oba jistě stojí mnoho sil a námahy. A právě proto je třeba Vaši snahu moc ocenit.

Nyní se budu věnovat problémům, které uvádíte a s nimiž se potýkáte při každodenní péči. Uvádíte, že maminka trpí neuropatií a je obézní. Vzhledem k těmto informacím se domnívám, že má Vaše maminka také cukrovku, ale mohu se mýlit. Co se týče inkontinence a pomůcek, které bych Vám chtěla doporučit, pak vzhledem k tomu, že maminka je obézní a během dne delší dobu je na lůžku, doporučuji nechat si u jejího praktického lékaře předepsat kalhotky pro ležící inkontinentní velikosti co největší. Některé firmy vyrábějí i velikosti XXL, které by mohly mamince vyhovovat. Dalším typem pomůcek jsou takové, které pojmou až 4 litry moči, mají tudíž velkou savost za předpokladu, že člověk s únikem moči zůstane v suchu a veškerá moč je zadržovaná v savosti pleny. Tedy shrnuji: doporučuji navštívit praktického lékaře maminky a požádat ho aby předepsal kalhotky velikostně nadměrné (XXL) a s velkou savostí. Kombinace těchto dvou faktorů umožní mamince, aby její kůže v intimních partiích byla suchá, nemusíte vyměňovat kalhotky příliš často – bývají určeny k použití během noci, ale nic nebrání tomu používat je i ve dne. Jaké jsou vlastnosti pomůcek pro inkontinentní se můžete dovědět blíže na webových stránkách Pečuj doma v kapitole příručky a videa, kde se právě ve videích hygienická péče o znečištěného, přikládání plen u ležícího nemocného, inkontinence můžete dovědět ještě podrobnější informace k této problematice.

Co se týče péče o hygienu celého těla, pak vzhledem k tomu, že maminka již nemůže vstoupit do sprchového koutu, bych Vám posadila, abyste ji umývali, když se posadí na lůžku nebo bude i ležet. Jak se taková péče provádí, si můžete přečíst v brožurce s názvem Rady ošetřovatelské, kterou v elektronické podobě najdete také na webu Pečuj doma.

Poslední věcí, o které bych se chtěla vzhledem k Vašemu dotazu zmínit je fakt, že mamince byl uznán III. stupeň závislosti. Tudíž asi pobírá příspěvek na péči. Tento finanční obnos můžete použít také k tomu, že si domluvíte a sepíšete dohodu s pečovatelskou službou ve svém okolí a pečovatelky k Vám budou pravidelně chodit a pomáhat pečovat o maminku, nebo některé pečovatelské úkony za Vás a Vašeho bratra převezmou zcela.

Chápu, že péče o maminku Vás i Vašeho bratra unavuje a vyčerpává. Chci Vás povzbudit, abyste se nebála požádat o pomoc některou z profesionálních organizací, které se touto péčí o nemocné v domácím prostředí zabývají.

Bc. Mgr. Martina Terezie Kalábová