Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 13:00, v úterý a čtvrtek od 13:00 do 17:00
Zavřít Přihlášení

Jak umýt správně vlasy méně pohyblivému seniorovi

Jak umýt správně vlasy méně pohyblivému seniorovi

Mytí vlasů občas představuje velký problém. Nepohyblivý lidé totiž často nedokáží ani zaklonit hlavu, takže pečující musí hledat jiné způsoby, jak na to. 

Dotaz

Ráda bych se poradila, jak umýt vlasy mamince, která je méně pohyblivá a nemůže se zaklonit.Objednali jsme si pomůcku, která se připevní na krk a odtéká přímo do umyvadla. Bohužel ji ale nemůžeme používat, protože maminka má krk silnější. Nemáte prosím nějaký nápad, co bychom mohli používat nebo jak to vyřešit? Na internetu jsem našla jen drahé pomůcky, navíc většinou slouží k mytí hlavy na lůžku - a tomu se chceme ještě vyhnout.

Odpověď

Umývání a čistota vlasů patří mezi základní hygienické potřeby každého člověka. U ležícího zvlášť, protože se vlasy při ležení dost mastí a v létě v horku k dyskonfortu člověka přispívá také zvýšené pocení v oblasti krku, šíje, vlasové části hlavy. Ze své zkušenosti mohu sdělit, že staří lidé, zvláště ti nepohybliví často umývání vlasů odmítají, a to právě z důvodu, jak bude celý výkon pečujícím i jimi samotnými v rámci lůžka zvládnutý. Na trhu je několik pomůcek, které mohou sloužit k umytí vlasů. Jejich nevýhodou je, že člověk musí při umývání mít zakloněnou hlavu. U každého částečně soběstačného nemocného záklon hlavy může vyvolat pocit ohrožení, závratě, točení hlavy. Někdo zaklonit hlavu nezvládne také z důvodu snížené hybnosti krční páteře a bolesti v této oblasti.

Ve výuce se žáky používáme následný postup:

  1. Pacientovi vysvětlíme, co budeme dělat. Zde je nutné upozornit na fakt, že voda může stékat do očí a částečně i do uší. Ale to se vysuší.
    Teplota vody musí pacientovi vyhovovat. Namočením ruky do vody ve džbánu nebo jiné nádobě pacient odsouhlasí, zda mu teplota vyhovuje.
  2. Pacient si sedne, může to být i na židli.
  3. Pokud je schopný, může si plastový „lavórek“ přidržet sám nebo jej přidrží druhý člověk.
  4. Předkloní hlavu, vyzveme ho, aby zavřel oči.
  5. Opatrně polijeme vlasy vodou, pak naneseme šampón a již pokračujeme standardním způsobem.
  6. Člověk by měl zvolna dýchat ústy.
  7. Po umytí převlečeme nemocného do suchého prádla.

Počítejte s tím, že voda se může částečně rozlít okolo, proto zvolte k umývání z tohoto důvodu vhodnou místnost.

Umývání vlasů je pro starého nepohyblivého člověka dost náročné a únavné. Ale spokojený úsměv a odpočívající člověk nás přesvědčí o tom, že „přemlouvání“ a práce stála za to.

Pomůcka, která vám byla nabízena v lékárně, se mi moc nezamlouvá, neznám ji, ale na internetu jsem vyhledala obrázek, jak se používá. Domnívám se, že mít ji při umývání vlasů upoutanou přes krk by mi osobně zcela vadilo a vyvolávalo by to ve mně strach a ohrožení. 

Bc. Mgr. Martina Terezie Kalábová

Přikládám fotografické znázornění celého postupu včetně fotografie z internetu.

000338_05_002931 000339_05_002944 000340_05_002957 000341_05_002970 000342_05_002983