Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 13:00, v úterý a čtvrtek od 13:00 do 17:00
Zavřít Přihlášení

Jak se připravit na péči o nemohoucího člena rodiny

Jak se připravit na péči o nemohoucího člena rodiny

Jaké zdravotní pomůcky jsou nezbytné při péči o osobu upoutanou na lůžko? 

Dotaz

Mám tatínka, který je na odlehčovacím pobytu, už brzy ho ale budeme mít doma. Bohužel je na tom dost špatně s mobilitou a téměř nechodí. Myslím si, že většinu času bude trávit v posteli. Maminka se nedávno rozhodla zrekonstruovat koupelnu, aby se do ní dalo zajet s vozíkem, potřebovali bychom však poradit s tím, co dalšího kromě koupelny je potřeba před tatínkovým příchodem domů zařídit a vyřídit. Chtěli bychom být na péči o něj co nejlépe připraveni.

Opověď

Bez znalosti zdravotního stavu vašeho tatínka je těžké poradit, co přesně bude potřebovat. Pokud však předpokládáte, že většinu času stráví vleže, poohlédla bych se po polohovací posteli. Tu tatínkovi může předepsat lékař (např. neurolog či ortoped), případně je možné si ji zapůjčit v půjčovně zdravotnických potřeb. Dalším šikovným pomocníkem by vám mohlo být toaletní křeslo, umístěné ideálně vedle postele, čímž by odpadla náročná cesta na WC.

Co se týče rekonstrukce koupelny, doporučuji vám si požádat o příspěvek na zvláštní pomůcku, ze kterého byste přestavbu koupelny mohli zaplatit. Příspěvek se vyřizuje na úřadu práce, kde vám k tomu jistě podají bližší informace. A pokud byste s péčí o tatínka potřebovali pomoc, neváhejte se obrátit na služby domácí péče, jejichž pracovníci jezdí za svými klienty domů.

Přeji vám hodně sil.

Mgr. Veronika Janošková