Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 13:00, v úterý a čtvrtek od 13:00 do 17:00
Zavřít Přihlášení

Jak se vyrovnat se ztrátou 5 fází smutku dle Elizabeth Kübler-Rossové

Jak se vyrovnat se ztrátou  5 fází smutku dle Elizabeth Kübler-Rossové

Téma smrti a odchodu blízkého člověka v posledních týdnech doléhá na mnoho z nás. Ztráta blízké osoby je bolestná, ať už je náhlá či přichází dlouze a postupně. Proto se nebojme poskytnout sami sobě prostor ke smutku a truchlení tak dlouhý, jak potřebujeme.

Ztráta v dnešních dnech není jen odchod blízkého člověka, ale i ztráta běžného způsobu života, jistot fungování okolního světa.  

Smutek obvykle přichází v různých podobách a fázích. Co tedy a jak prožíváme ve chvíli ztráty, šoku či nepříznivé situace?

Švýcarsko-americká psychiatrička Elizabeth Kübler-Rossová představuje 5 stádií smutku, kterými si člověk prochází, pokud zakouší ztrátu svého blízkého:

NEGACE (POPÍRÁNÍ) – bezprostřední a prvotní reakce na skutečnost, kterou je pro nás těžké přijmout. Jsme šokovaní, vyděšení, nechápeme, co se kolem nás děje a nejsme schopni si smysluplně roztřídit informace. V této fázi je třeba najít druhého člověka, který nás v klidu a opakovaně vyslechne.

AGRESIVITA (VZTEK) – jsme plní negativních emocí, obviňování sebe sama i druhých. V této fázi je důležité neodpovídat na agresivní chování stejným způsobem, ale snažit se hovořit o svých emocích. Je dobré si také připomenout, že žádné z agresivních a obviňujících slov si nemáme brát osobně. Nejedná se o výtku, ale jen o odraz vnitřního pocitu bezmoci.

SMLOUVÁNÍ – v této fázi se snažíme sami sebe přesvědčit, že vše bude zase dobré, vrátí se zpět. V tuto dobu je dobré, když se soustředíme na krátkodobé a splnitelné cíle. Úskalím tohoto období je náchylnost k různým praktikám, které slibují rychlé a zázračné řešení.  

DEPRESE – uvědomění si situace, bezmoc, že nic nelze vrátit zpět. V této fázi pomáhá přítomnost naslouchajícího člověka, se kterým můžeme otevřeně hovořit o svém strachu.  Pokud se tento stav nadále zhoršuje, je nezbytná návštěva psychiatrické ambulance a léčba antidepresivy.   

SMÍŘENÍ (PŘIJETÍ PRAVDY) – přichází úleva a hledání cest, jakým způsobem znovu sestavit a žít svůj život.

Pomoc při provázení během ztráty blízkého člověka 

Pokud jste ztratili blízkého člověka a hledáte psychickou podporu či informace, jak tuto situaci snáze zvládnout, můžete se obrátit na naši kolegyni z Pečuj doma Michaelu Lengálovou.
Michaela Vám poskytne bezpečný prostor pro vyrovnávání se s Vaší ztrátou formou rozhovor jeden na jednoho. Službu poskytujeme zdarma a v situaci koronavirové pandemie online. Domluvte si s Michaelou online rozhovor na čísle 604283571 nebo na emailu ustecky@pecujdoma.cz.   

Další užitečné informace naleznete také na stránkách www.umirani.cz.