Články

Zajímá Vás, co se okolo děje? Přečtěte si naše zprávy a postřehy k dění.

Sněmovna patrně zvýší některé příspěvky na péči

5. prosince 2018

Sněmovna patrně zvýší příspěvek na domácí péči i těžce postiženým či nemocným lidem v tzv. třetím stupni. Doporučil to podle usnesení sociální výbor, když posuzoval pozměňovací návrhy k senátní novele o sociálních službách.

Předloha předpokládá růst příspěvků na domácí péči o osoby, kteří jsou plně závislí na cizí pomoci, tedy v tzv. čtvrtém stupni.

Příspěvek na domácí péči pro lidi, kteří jsou zcela závislí na péči druhých, by se měl zvýšit podle senátního návrhu o 6 tisíc korun na 19 200 korun měsíčně. Sociální výbor doporučil plénu hned dvě varianty úprav, které se ale navzájem vylučují.
Výbor podpořil pozměňovací návrh Lenky Dražilové (ANO), podle kterého by příspěvek na domácí péči o osoby plně závislé na péči druhých vzrostl o 4 tisíce korun na 17 200 korun. Postižení ve třetím stupni mladší 18 let by pak dostávali na péči v domácím prostředí 12 900 korun místo nynějších 9900 korun, dospělí 11 800 korun místo současných 8800 korun.

O návrhu Dražilové by měli poslanci podle předběžně stanoveného postupu schvalování novely hlasovat nejdříve. Pokud by jej podpořili, už by nehlasovali o úpravě Romana Sklenáka (ČSSD), kterou výbor rovněž podpořil. Sklenák chce zachovat senátní výši příspěvku na domácí péči pro lidi s nejtěžším postižením, tedy 19 200 korun měsíčně. Příspěvky postiženým ve třetím stupni navrhl o tisícikorunu vyšší než Dražilová, tedy 13 900 korun.

Zdroj: Týden