Články

Zajímá Vás, co se okolo děje? Přečtěte si naše zprávy a postřehy k dění.

Kvůli léku nemusíte vždy ke specialistovi

23. ledna 2019

Praktičtí lékaři v průběhu tohoto roku budou moci předepisovat mnohem více druhů léků. Usnadní se tím život pacientům i specialistům.

Řadě pacientů odpadnou zbytečné návštěvy specialistů, za nimiž se vydávali jen kvůli léku, který jim jejich praktický lékař nemohl předepsat. Tedy mohl, nicméně pacient by si jej musel celý hradit sám.

"Toto omezení je ve vyspělých zemích už jen v Česku a na Slovensku. Na západě mohou praktičtí lékaři předepisovat jakékoliv léky s výjimkou hyperdrahých léků, jako je například biologická léčba, které by měly zůstat v rukou specialistů," vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Komu uvolnění léčiv pro praktické lékaře prospěje? Podle Šonky všem.  
"Představte si, že jste praktik někde na venkově, pacient má zánět oka a vy mu nemůžete předepsat antibiotické kapky do očí tak, aby je hradila pojišťovna. Pacient si ale raději nechá kapičky za 50 korun předepsat a zaplatí si je, než aby jel do okresního města ke specialistovi. Takové absurdní situace jsou běžné dnes a denně," dává příklad praktický lékař Šonka. Příliš mnoho návštěv lékaře

Je to podle něj jeden z důvodů, proč má české zdravotnictví o tolik větší počet kontaktů pacienta s lékařem, než je tomu u dalších evropských zemí.

Celý článek: 

lidovky.cz