Články

Zajímá Vás, co se okolo děje? Přečtěte si naše zprávy a postřehy k dění.

Demence na zkoušku

7. května 2019

Lidé pečující o člověka s demencí si mohou vyzkoušet, jaké to je vidět svět jeho očima. Alespoň ve virtuální realitě. Zdánlivě banální úkol totiž pro člověka trpícího demencí může představovat zážitek jako z hororu. Unikátní projekt představila Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Budík ukazuje 2:59 a já potřebuji na toaletu. Když se však zvednu z postele, pruhy na stěnách ložnice se rozhýbou. Zavrávorám. Hukot v uších zesílí. Pruhy na tapetě se hýbou stále rychleji, dveře do obýváku splývají se stěnou. Snažím se k nim dojít, ale narážím do věcí. „Tak dávej pozor,“ komentuje moje manželka. Když ke dveřím dojdu, vyděsím se. Za kytkou na skříni je něčí stín.

Zrychlím a proplížím se do další místnosti. Obývák s předměty poházenými po zemi mě přímo nutí do všeho narážet. Pak konečně procházím do úzké chodby. Podlaha se však divoce hýbe a mně se opět zrychluje tep. Přidržuji se stěny a otevírám dveře. Konečně jsem v koupelně. Udělám potřebu. Světlo. U vypínače stojí manželka. Že nejsem v koupelně, ale v prádelně, zjišťuji, až když se na mě osopí.

Nový program „Virtuální realita - demence Edie“ zprostředkovává lidem život člověka s demencí. Účastník se totiž probudí v těle Edieho – šedesátníka postiženého demencí, který žije se svou manželkou. Cílem účastníka virtuální reality je dojít v noci na toaletu. Pohybuje se přitom pomocí zraku, brýle snímají pohyb jeho zorniček. 

Aplikaci vyvinula asociace Dementia Australia, která na vývoji aplikace spolupracovala s australskou Deakin University. Australskou verzi pak  Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) upravila do češtiny. „Kolegové z Austrálie vedli rozhovory s pětadvaceti osobami trpícími demencí. Ptali se jich na prožitky, zkoumali je a až potom vytvořili tento produkt,“ přiblížil prezident APSS ČR JiříHorecký. 

Zkušenostní výuku demence vítá i předsedkyně Alzheimer Europe Iva Holmerová. „Lidé s demencí jednají podle určité logiky, podle toho, jak se jim svět jeví. A to se samozřejmě nejlíp přiblíží zkušeností,“ vysvětlila. Hlavně pro pečující je pak podle ní taková zkušenost důležitější, než teorie. 

První seminář „Virtuální realita - demence Edie“ začíná v červnu, uskuteční se v Táboře. Cena za osm lekcí bude pro jednoho účastníka okolo dvou tisíc korun.

Linda Veselá

Zdroj. idnes