Články

Zajímá Vás, co se okolo děje? Přečtěte si naše zprávy a postřehy k dění.

Co se mění ve zdravotnictví

21. ledna 2019

Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění se současně mění celková pravidla pro úhrady zdravotnických prostředků mírně ve prospěch pacienta. Přetiskujeme na to téma článek z Lidových novin  Elektronizace mění zdravotnictví:

Od ledna se změna týká pouze individuálně zhotovovaných zdravotnických prostředků (individuální ortézy, protézy, individuální obuv a speciálně zhotovované vložky do obuvi, kompresivní punčochy, návleky a podobně). Naprostá většina ostatních, tedy sériově vyráběných zdravotnických prostředků (berle, chodítka, vozíky, sluchadla a další), bude do listopadu hrazena za stejných podmínek a ve stejné výši jako dosud, aby se zdravotnický systém stačil na změnu připravit. 

Některé změny budou malé, některé i v hodnotách tisíců korun. Například úhrada placená pojišťovnou u mechanického vozíku pro handicapované, který je předepsán současně s exteriérovým elektrickým vozíkem, se zvyšuje z 16 100 korun na 20 000 korun. 

Novela byla přijata proto, že dosavadní pravidla se podle Ústavního soudu ukázala v rozporu s Listinou základních práv a svobod, protože nebyla transparentní a neumožňovala přezkum postupu zdravotních pojišťoven.

Nová pravidla zasahují do takového spektra pomůcek, že se dají shrnout aspoň rámcově: „Zpřesněním právní úpravy bude především umožněna plná úhrada většího spektra zdravotnických prostředků, tedy i těch, které byly dosud hrazeny se spoluúčastí 25 procent z ceny skutečně uplatněné vůči pojištěnci. Přijetím novely navíc předejdeme nárůstu spoluúčasti na straně pojištěnců až o několik stovek milionů korun,“ shrnuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Změna pojišťovny jen omezeně

Může se však stát, že z nějakých důvodů budete chtít změnit svou zdravotní pojišťovnu. Nezapomeňte, máte na to jen dva termíny – pokud o přeregistraci požádáte do 31. března, budete k jiné pojišťovně převedeni od 1. července, pokud změnu ohlásíte do 30. září, přejdete k jiné pojišťovně od 1. ledna následujícího roku. 

Určitě si však předem ověřte, že všichni vaši lékaři mají uzavřenou smlouvu s vybranou novou pojišťovnou. Zdravotní pojišťovnu totiž můžete vyměnit zase až za rok. 

Kratší lhůta platí pro změnu ošetřujících lékařů, u nichž jsme registrováni, neboli praktického lékaře, gynekologa a zubaře – můžeme je změnit jednou za tři měsíce. Význam těchto lékařů stále narůstá. Mají zajišťovat naši zdravotní prevenci, běžnou léčbu a koordinovat léčbu u specialistů, proto je dobré, aby pacient k takovému lékaři cítil důvěru.

Péče o onkologické pacienty u praktika

Praktičtí lékaři od ledna nově sledují i onkologické pacienty, kteří úspěšně absolvovali léčbu u specialisty. Praktik tedy bude provádět pravidelná kontrolní vyšetření včetně laboratorních testů a vyšetření na přístrojích, jako je výpočetní tomografie (CT). Pacienti nebudou muset dojíždět na rutinní kontroly do vzdálených center, mělo by se ulevit jim i zdravotnickému systému. Sem je praktik pošle při případných komplikacích. „Je to příklad dobré praxe pro hledání racionálnější organizace péče o pacienty také v dalších oborech,“ hodnotí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Bílá plomba za peníze

Amalgám je v Evropské unii na ústupu ze zubních ordinací, ale jen pomalém – má mu to trvat až do roku 2030. Tento materiál je slitinou rtuti a dalších kovů, nejčastěji stříbra, mědi a cínu. Letos se z užívání stahuje ten nedózovaný, z něhož se zubní plomby připravují přímo v ordinaci, ovšem při míchání se z něj může rtuť odpařovat. Plomby nadále smějí být z amalgámu dózovaného, který je předem připravený v kapslích, a jeho použití nyní hradí zdravotní pojišťovny namísto nedózovaného. 

Už od roku 2018 hradí zdravotní pojišťovny všem dětem do 15 let věku a těhotným a kojícím ženám bílé zubní výplně ze skloionomerního cementu. Očekávalo se, že letos je bude hradit i ostatním pacientům, ale nestalo se tak. Pokud tedy budete chtít jiný materiál, který časem nezčerná, musíte si jej zaplatit sami. 

Problém s běžnými amalgámovými plombami není ani tak zdravotní, jako spíše ekologický. Rtuť, která je v nich obsažena, se totiž uvolňuje do životního prostředí třeba tehdy, když člověk zemře a jeho tělo je spáleno v krematoriu.

Víc peněz pro zdravotníky

V letošním roce budou mít zdravotníci ve veřejné sféře o něco víc peněz než loni, tak se třeba mohou na pacienty i víc usmívat. V návaznosti na v září vydanou novou podobu úhradové vyhlášky, která stanovuje výši úhrad zdravotních služeb lékařům a zdravotnickým zařízením, připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR nařízení vlády, které počítá se sedmiprocentním růstem tarifních platů sester, sanitářů a mladých lékařů. Všem sestrám a sanitářům tak vzroste plat v průměru o 2000 korun měsíčně. 

Čtyřicet tisíc sester ve směnném provozu dostane navíc ještě 5000 korun na příplatku za směnnost, což znamená, že si celkově polepší o 7000 korun, což je nárůst o 22 procent. Plat mladého lékaře průměrně vzroste o 2500 korun měsíčně. Kvalifikovaným lékařům pak platy vzrostou o dvě procenta. Celkově tak v roce 2019 půjde na platy zdravotníků v nemocnicích šest miliard korun navíc.
Stále však přetrvávají obavy z toho, že lékařů brzy ubude, protože jejich věkový průměr je dost vysoký, například u praktických lékařů pro dospělé a pro děti se pohybuje mezi 55 a 60 lety. Vláda však loni schválila program zvýšení počtu studentů medicíny o 15 procent a vyhradí na to 6,8 miliardy korun na příštích 11 let, což nedávno ve společném prohlášení ocenili děkani lékařských fakult v ČR.

Josef Tuček

Zdroj: Lidové noviny