Články

Zajímá Vás, co se okolo děje? Přečtěte si naše zprávy a postřehy k dění.

Brusel chce, aby pacienti dostávali levnější léky mnohem dřív

4. prosince 2018

Pacienti v Evropě by měli mít k dispozici levnější léky mnohemn dřív, než je tomu doposud. Navrhují to Evropská komise a parlament.

Farmaceutické společnosti v EU dnes smějí začít vyrábět generika - tedy kopie léků - až o několik let později než například čínské nebo indické podniky. V průběhu příštích dvou let skončí několika desítkám léků patentová ochrana. Firmy budou moci začít vyrábět generika, což automaticky sníží jejich ceny nejméně o 30 procent. Týká se to léků na běžné nemoci jako například diabetes, vysoký cholesterol, ale i léků pro těžce nemocné pacienty s rakovinou nebo např. vážnými střevními záněty.  

Evropští pacienti však zůstanou v nevýhodě. Zatímco podniky v Turecku, Číně nebo Kanadě mohou začít generika vyrábět ihned po vypršení patentu originálního léku, evropské firmy musí počkat další tři roky až pět let. Jde o takzvané dodatkové ochranné osvědčení, které výrobcům originálních léčiv kompenzuje ztracený čas během doby, kdy úřady udělují schvalování léku. Evropa má nejdelší prodlouženou ochranu na světě. "Toto opatření evropské výrobce výrazně diskriminuje a vyhání výrobu generických léků mimo evropské trhy," říká šéf...

Celý článek: 

iHNed.cz