Kontakt Vyhledávání Privátní sekce
Bezplatná linka pro pečující 800 915 915 Jsme tu pro Vás od pondělí do pátku od 9 do 20
Zavřít Přihlášení

Jak skauti pomáhali za koronakrize seniorům

Jak skauti pomáhali za koronakrize seniorům

Během koronakrize se tisíce (nejen) seniorů téměř ze dne na den ocitlo ve velmi náročné situaci. Koronavirus, který je nebezpečný především pro seniory, vyvolával u starší generace strach vycházet z domu, což bylo velmi náročné z mnoha důvodů. Kromě jasného problému s nákupy a dalšími praktickými záležitostmi se začala negativně projevovat izolace – mladí lidé se báli navštěvovat své starší rodiče či prarodiče, aby do domácnosti nepřinesli nákazu.

Život se zastavil či zpomalil na různých kolejích. Přerušení činnosti potkalo mnohé instituce, školy, firmy a také skaty. Heslo skautů je Buď připraven! A ač na takovou situaci, jakou jsme zažili toto jaro, se lze připravit jen těžko, skauti nezaháleli.

Pro děti připravovali programy na doma, a to ideálně takové, aby nezatěžovaly rodiče, kteří měli často dost starostí s prací z domova či s učením dětí, které nemohly do školy.

Skauti roznášeli letáky, dezinfekce, organizovali šití roušek, roznášeli je, sháněli materiál na výrobu. Ti, kteří měli možnost, využívali 3D tiskárny k tisknutí ochranných štítů. A hlavně se tisíce skautů přihlásilo do projektu Skautská pomoc, který spolupracoval se seniorskou linkou organizace Elpida.

když někdo požádal o pomoc, skauti poskytli dobrovolníky na nakupování, donášku léků i na telefonování s osamělými seniory. Samozřejmě se vše neobešlo bez koordinátorů a dobrovolníků v samotném call-centru.

Mladší děti se sice ještě nemohly přihlásit jako dobrovolníci, ale i tak se občas zvládli zapojit, když například malovaly obrázky pro izolované seniory či pomáhali svým starším kamarádům, kteří se služby účastnili. Doufáme, že i ti kteří jsou teď příliš mladí, aby se mohli zapojit, budou mít ve svých vedoucích vzory, díky kterým z nich také vyrostou mladí lidé ochotní pomáhat ve složitých časech.

Celostátní projekt Skautská pomoc jako takový nyní skončil, nebo lépe řečeno – momentálně spí – ale na skauty ve svém okolí se můžete vždy obrátit s prosbou o pomoc. Vždyť kromě známého hesla „buď připraven“ je mottem starších skautů také „Sloužím!“