Články

Zajímá Vás, co se okolo děje? Přečtěte si naše zprávy a postřehy k dění.

Prezident přislíbil pomoc s příspěvkem na péči

29. května 2018

Poměrně značným problémem je nevyplácení příspěvků na péči ze strany Slovenské republiky těm občanům, kteří se přestěhovali do České republiky. Jde často o seniory, jejichž rodiny žijí v České republice a o své rodiče zde pečují.

Slovenská republika tak činí na základě rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, kterým byla vyloučena povinnost pro Slovenskou republiku poskytovat mj. dávky sociální pomoci na péči (príspevok na opatrovanie) do jiných států. Tito lidé však zůstavájí bez prostředků a nemají na ně nárok ani v České republice. Jde minimálně o stovky případů, možná spíše tisíce.

Zástupci NRZP ČR seznámili prezidenta Miloše Zemana s tímto problémem, který se dlouhodobě nedaří vyřešit a také s konrétními případy a zároveň navrhli toto téma komunikovat při jednání s prezidentem Slovenské republiky. Jednou z možností nápravy je dohoda mezi Slovenskou republikou a Českou republikou, že uvedené soudní rozhodnutí nebude mezi nimi uplatňováno.

Prezident Miloš Zeman přislíbil v této věci pomoc a požádal předsedu NRZP ČR Václava Krásu, aby připravil dopis pro prezidenta Slovenské republiky, kde vysvětlí problém s příspěvkem na péči. Dopis Zeman Kiskovi neprodleně zašle.

Zdroj: NRZP

 

Chci pomoci pečujícím