Chybí nám systém dlouhodobé péče o seniory

14. 1. 2016

Lékaři varují, že Česko není připravené na stárnutí populace a také nemá systém dlouhodobé péče o seniory. Přitom se lidé budou dožívat stále vyššího věku. Podle odhadů demografů by mohlo v roce 2025 žít v Česku skoro 600 tisíc lidí starších 80 let. Největším problémem je podle odborníků nedostatečná provázanost zdravotního a sociálního systému. „Zákony, které vydává ministerstvo zdravotnictví, se naprosto míjejí se zákony, které vydává ministerstvo práce a sociálních věcí,“ upozornil místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

„Je nezbytné přijmout reformu a zajistit systém, který se přizpůsobí starým lidem, aby starší populace co nejdéle zůstala soběstačná,“ uvedla ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v Praze Alena Šteflová. Podle ní český systém „není úplně dobře nastaven a výsledek je alarmující“.  

Systém dlouhodobé péče zahrnuje zdravotní i sociální služby. Podle místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic Petra Fialy však zodpovědné resorty – konkrétně ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí - na vytvoření modelu nespolupracují. „Už dvacet let nic nevyřešily. Pro politiky to není priorita.“  

Podle něj je největší překážkou financování - zdravotní pojišťovny prý nechtějí hradit péči v sociálních službách a ministerstvo práce zase nechce přispívat na léčbu. Experti přitom podotýkají, že péče o nesoběstačné klienty v domovech pro seniory a v léčebnách dlouhodobě nemocných je stejná a také stejně stojí. „Nejvíc na dvoukolejnost financování doplácejí pacienti a klienti, ať už jsou ,sociální' nebo ,zdravotní', a ti, kdo se o ně starají,“ dodal Fiala.

Přečíst celý článek.

Zdroj: Česká televize

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

  Hartmann

 

 

NAZEV WEBU