Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Earl of Sandwich by se divil

29. 11. 2017

John Montagu, čtvrtý hrabě of Sandwich, byl velmi vytíženým a zodpovědným, vysoce postaveným úředníkem britské koruny. Zlí jazykové o něm tvrdí, že rád hrál karty. Tak vášnivě, že neměl čas ani na oběd. Přikázal proto sluhovi, dát mezi dva krajíce chleba lahodný kus masa a trochou zeleniny. Vznikl pokrm nazvaný posléze sendvič. Jméno urozeného vynálezce se stalo nesmrtelným.

Nedosti na výsostném postavení sendviče v gastronomii. Čas postmoderní rozšířil význam šlechticova jména i pro sociologii.

Hovoří se o sendvičovém manželství, rodině. Tam kde v rodině je několik generací. Děti v létech, kdy ještě potřebují péči i kontrolu. Jejich rodiče zhruba středního věku. Dále rodiče rodičů. Někdy dokonce i prarodiče oněch rodičů. Jedna či dvě starší generace potřebují pomoc. Kdo jiný by jim mohl pomoci než „střední proud“ členů rodiny.

Nepsaným leč výzkumy podloženým pravidlem je fakt, že pečovatelské role zastává především žena, zde matka nezletilců. Otec pomůže s fyzicky náročnou, někdy i kutilskou prací.

„Na své děti musíš mít čas vždycky,“ děl muž nad jiné povolaný – pediatr profesor Švejcar. Babička (prababička) dítek již špatně chodí, televize ji nebaví, čte se jí s obtížemi (že by začínal šedý zákal?). Málem zoufale čeká, až konečně přijde dcera, potřebné věci přinese a hlavně si popovídají. Pokud je stará paní vdova, bude již po sté vyprávět, jaký byl nebožtík báječný chlap, takoví se dnes nerodí. Možná k tomu přidá pár připomínek k partnerskému vztahu dcery. Není-li vdovou, potřebuje si postěžovat na dědu. On je již jako malé dítě, zase provedl to a to… Dcero domluv mu! Třetí možnost – maminka je rozvedená – zvyšuje její vazbu na dceru a především kritičnost. Poskytuje nevyžádané rady, buď jak by si měla „holka“ chlapa vážit, protože muž po čtyřicítce „je dnes buď mrtvý, zadaný nebo psychopatický“ a kdo by si tě teď s dvěma děckama vzal. Další – častější variantou je kritické doporučení, co by výše zmíněná neměla manželovi dovolit, kam by ho neměla rozhodně pouštět. Měla by přitvrdit. Když to nepomůže, tak „kufr mu dát za dveře“. Vždy mohou být na tapetě děti. Zde vnuci a pravnuci. Babička má výhrady k jejich výchově. Na základě své dlouholeté amatérské ba leckdy i profesionální praxe (učitelské) je jí jasné, že „mladí“ své ratolesti nezvládají. Své poznání si nenechá pro sebe.

Po podobné psychologické masáži se dcera vrací domů s pocitem boxera po technickém k.o.

Jakýsi vnitřní hlas jí nastavuje chmurné zrcadlo. Tento hlas je nazýván v transakční analýze „nevlídný Rodič“. V klasické, freudovské psychoanalýze jde o tzv. Superego. Zmínění reprezentanti zvnitřnělých pravidel a svědomí si servítky neberou. Třeba takto: „Holka prostě si přiznej, že nezvládáš. Dětem by ses měla věnovat víc, za chvíli vyletí z hnízda a co pak?

Navíc všude na ně číhají drogy, alkohol a promiskuita. Babička a děda by také potřebovali víc péče. Já už si ani nevzpomínám, kdy jsme si v klidu spolu vypili kafe. Vlítnu tam, udělám co nejrychleji nejnutnější a už se celá nervózní dívám na hodinky. Nedávno jsem se na mámu utrhla. Pak mě to mrzelo. Ona je cíťa, trápila se tím. Já byla přitom jen naštvaná z práce. Tam je teď ta nová magistra. Určitě by měla zájem o mé místo. Oni ty magistry nebo bakalářky si o sobě moc myslí. Manžel nedávno jednu bakalářku chválil, jak je šikovná. Prý je sama. ‚Nechápu, proč si někoho nenajde,‘ řekl. Jenom aby už nevěděl, koho si má dotyčná hledat – no ano, jeho – tátu od rodiny. Já bych se mu ani nemohla divit. Pořád jsem unavená, nevyspalá, občas i protivná. Mám toho moc. Kamarádka mi nedávno řekla takové legrační anglické přísloví. Prý ‚sex je dobrý, když je dobrý, a když je špatný, tak je pořád dobrý…’ To by mě zajímalo, jaký je sex, když vlastně už není. Kdy to bylo s mužem naposledy? Já už ani nevím. Prostě stárnu…“

 

Máš-li smutek na duši, svěř se tetě Miluši

Nebo absolvuj seminář osobního rozvoje. Také si můžeš něco přečíst. Stačí zadat do Googlu a dozvíš se mnohé. Na pomyslném trhu s radami nabídka převyšuje poptávku. Snadno se dozvíte mnohdy i zlatá slova: „Veškerou péči je třeba rozložit na celou rodinu. Sociální služby jsou dostupné i v té nejzapadlejší vísce a jsou cenové přijatelné. Starší děti zvládnou prarodičům nakoupit, ohřát jim jídlo, povídat si s nimi. Je třeba, aby všichni členové rodiny pocítili svůj díl odpovědnosti a nějakým způsobem se zapojili. Dopřejte si i nicnedělání a hlavně bez výčitek. Chce to trochu šikovnosti. Jedna paní povídala, že chodí mamince pro obědy. Nejezdí autem, ale chodí pěšky. Je to součást jejího času pro sebe a na tu cestu se každý den těší.

Velkou pozornost věnujte i partnerskému vztahu. Má-li být pro oba partnery stabilní oporou a zdrojem síly, musí v něm být hodně radosti a inspirujících zážitků. Neméně důležité je pěstovat vztahy přátelské. Mít někoho s kým sdílíte radosti i starosti. Prostě musí to být někdo, komu můžete o půlnoci zavolat, že už máte všeho dost. Věnujte se svým koníčkům. Představujte si do všech detailů, jak úžasné to bude, až si přivezete z tiskárny vlastní knihu, budete procházet pařížské galerie s francouzsky mluvícím průvodcem nebo sklízet vlastní ředkvičky. Začněte na tom pracovat již dnes…

 

Jak bez újmy na zdraví zvládnout sendvič?

Realistická je tzv. vlídná asertivita. Při respektování zákonů jsme každý sám sobě soudcem. Zákony nevytváří naši kritičtí sousedé či samozvaní moralizátoři. Máme nejen právo ale i povinnost posoudit své možnosti a meze. Můžeme říci ne. Nemusíme to zdůvodňovat.

Vycházet se starými lidmi nemusí být jednoduché. Věk rozhodně nepřináší sám o sobě moudrost. To, co bylo kdysi přijatelné, může být v osobnosti časem karikováno. Než se nějakou nespravedlností trápit, je lépe volit tzv. selektivní ignorování. Okřídlené „dáma to přejde“ platí i pro pány. V souhrnu „Miluj bližního svého jako sebe samého. Ne víc.“   

Tomáš Novák

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha