Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Změna těší

3. 1. 2018

V  kurzech Pečuj doma, které vedu, jsem se setkala zvláště u žen s jejich povzdechem, že by potřebovaly najít čas k tomu, aby se kolem sebe více porozhlédly, udělaly inventuru předmětů, knih, oblečení, obuvi, vln na pletení, hrníčků a kdoví ještě čeho dalšího.

V jednom kurzu jsme zavedli rozhovor také na tohle téma a jedna starší dáma nám sdělila, že má doma již asi třicet  let svatební dar (hrníčky), který nikdy nepoužila.

Já jsem také měla období, kdy jsem si říkala, že je to či ono škoda zlikvidovat (nazývejme to pravým jménem: vyhodit). Co když se to snad bude ještě někdy hodit. Čas běžel, a když se mi ani po mnoha letech dotyčné věci nepotřebovala, rozhodla jsem se k ráznému činu. Probrat postupně celý byt a samozřejmě po dohodě s manželem se některých věcí skutečně zbavit. Sama z vlastní zkušenosti vím, jak je taková inventura a následné odstranění nepotřebných přebytků nesmírně osvobozující a osvěžující. A sama takové probírky nyní dělám už pravidelně. No on panelákový byt není pravda nafukovací. Takže mi nic jiného ani nezbývá. Vždy se po takovém generálním úklidu cítím ve svém domově lépe a volněji. A samozřejmě, že některé mě velice blízké věci uchovávám.

S politováním musím konstatovat, že i já se ovšem občas přehmátnu. To jistě znáte, mnoho let něco nepotřebujete, a proto zlikvidujete, ale vzápětí byste to skutečně potřebovali.  Avšak rozhodně v porovnání s tím, co jsem oprávněně zlikvidovala, je těchto případů minimum.

Nyní si položme Nerudovskou otázku: „Kam s ním/tím?!“ Několik typů a rad z vlastní zkušenosti bych měla: věci pěkně zabalit a položit vedle kontejneru/popelnice, odkud to rychle zmizí. V některých městech jsou i různé nadační obchody, kam nepotřebné věci zadarmo dáte, oni to prodají a získají tak ještě příspěvek na dobrou věc. V Brně je také několik prodejen Baltazar, které takto provozuje Charita Brno. A i jiné neziskové organizace mají charitní šatníky, například lze takové věci nabídnout v Azylových domech pro matky v tísni.

Suma sumárum: Udělám si doma pořádek, daruji tyto věci potřebným a v mém domově i ve mně se stane něco pozitivního. Jak říkají latiníci: „Varietas delectat“ – Změna těší.

Přeji vám, milí pečující, abyste se ve svém domově cítili dobře, aby tam na vás nic „nepadalo“ a mohli si zde po náročném pečování o svého blízkého i pořádně odpočinout.

S pozdravem

Martina Terezie Kalábová

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha