Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Žijte zdravě a hezky

29. 12. 2017

Zkoušeli jste na internetu vyhledat něco o domech se sdíleným bydlením? Co-housing pro seniory? V Čechách? Napovím vám: najdete zatím jediný příklad: Jediné sdílené bydlení pro seniory v Česku je na Zámečnické ulici v Brně. Toto město je v tomto směru opravdovým průkopníkem. Můžete tleskat.

 

Sdílené bydlení znamená, že každá domácnost (jednotlivec či pár) má k dispozici plně zařízený byt a k tomu využívá ještě společně sdílené prostory. Nejtypičtější a velmi oblíbené ve světě je sdílení zahrady a dvora, chodby, pak také kuchyně a jídelny pro společné vaření a stolování a nakonec sociální zařízení. Senioři ve Švédsku tento typ bydlení využívají už od čtyřicátých let minulého století a dávají mu název „bydlení pro druhou půlku života“.  V posledních desetiletích minulého století se rozšířil po celém světě. K tomu napomáhá mimo jiné i „fenomén singls“: Podle statistik se totiž počet jednočlenných domácností celosvětově zvyšuje, a sdílené bydlení pak do určité míry příjemně nahrazuje chybějící rodinné zázemí, zlepšuje ekonomiku bydlení a zvyšuje bezpečí.

Jaká jsou pravidla budování domu pro hezký život? Mladí architekti nejprve pečlivě studují, jak se žije lidem, kteří stárnou. Pak „vypíchnou“ základní potřeby pro pohodlí  obyvatel tak, aby se předešlo různým nebezpečím, nejen fyzickým, ale i sociálním. Jde o podmínky pro dobré vztahy.  Pak už záleží jen na zadání: Rozdílů mezi seniorským sdíleným bydlením a domovem pro důchodce je  mnoho. V praxi se sleduje dvojí zásadní rozlišení: domov  a ústav.

Dům na Zámečnické v Brně je zbudován podle vídeňských modelů. Jak postupovali při tvorbě návrhů architekti a projektanti?

Za nejdůležitější označili prostorové členění: dostatek místa. Malé a tísnivé místnosti odmítli, hrozí totiž nebezpečí deprese, obyvatelé musejí mít možnost si najít pro sebe samotu. Zároveň se počítá s tím, že nároky na šíři prostoru s sebou nesou jisté neosobní a anonymní prostředí, chlad, studenost obytných místností, které ale nesouvisí s opravdovou teplotou. Tato strohost se dá kompenzovat příjemným bytovým zařízením a akcentem na detail. Dobré hygienické podmínky bydlení jsou samozřejmostí.  

Sledování sociálních a psychických aspektů stárnutí je novinkou dneška. Dříve při budování domovů pro důchodce těmto podrobnostem nebyla věnována větší pozornost. Hlavním vodítkem byla separace seniorů v institucionálních zařízeních neosobního charakteru. Přidali sem místnosti pro pečovatelskou službu a geriatrická centra.

Institucionálnímu charakteru těchto staveb někteří se někteří architekti snažili čelit originálním řešením s vysokou architektonickou hodnotou.  I od tohoto prvku se nyní všeobecně ustupuje. Ve světě je žádané příjemné spojení interiéru s venkovním prostorem, propojení s neurčitou hranicí mezi „veřejným“ a „soukromým“. Sdílení veřejných zahrad se zelení a lavičkami je absolutně nejžádanější, a to po právu: člověk se v nich dobře cítí, a taky se dobře orientuje. Pokud si obyvatelé zde mohou zbudovat záhonky a sami si pěstovat rostliny, jsou spokojeni.

Jestli si ale myslíte, že sdílené bydlení je moderní alternativou, který se na světě objevil jako módní hit, objev posledních let, velmi se mýlíte. Ale o tom více v příštím čísle Pečuj doma.

Pavla Hobstová

 

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha