Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Kdy lze čerpat ošetřovné

19. 2. 2016

Starám se o ležícího manžela. V blízké době jdu na plánovanou operaci. Chci se zeptat, jestli si syn může vzít paragraf na ošetřování manžela po dobu mé hospitalizace. Syn s námi nežije ve společné domácnosti.

Odpověď:

Pokud někdo z vašich blízkých onemocní, můžete na něj čerpat tzv. paragraf – správně se mu říká ošetřovné. Ošetřovné je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.  

Jde o dávku nemocenského pojištění, kterou má většina z nás spojenu spíše s péčí o děti, ve skutečnosti na něj ale máte nárok i tehdy, onemocní-li kterýkoli člen Vaší domácnosti, například Váš manžel, manželka nebo třeba babička. Člen rodiny, o kterého se budete starat a čerpat ošetřovné, s vámi ale musí žít ve společné domácnosti. Nemůžete tedy čerpat ošetřovné na nemocného rodiče, který žije jinde než vy. Budete-li se o něj chtít starat a nechodit do práce, musíte si vzít dovolenou.

Na tuto dávku mají nárok jen zaměstnanci (za které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel), nebo OSVČ, kteří si hradí sami dobrovolné nemocenské pojištění. Jde o krátkodobou záležitost – maximálně 9 dní a zaměstnanci náleží 60% mzdy podle vyměřovacího základu. Jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů.

V době, kdy jste v evidenci úřadu práce, za Vás stát nemocenské pojištění neplatí, a nárok na nemocenské dávky vám tedy nevzniká.

Dávku uplatňujete tiskopisem „Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péči)“, který vystavuje ošetřující lékař osoby, která onemocněla.

Více informací o postupu při uplatnění nároku na ošetřovné se dozvíte na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Lenka Pulščáková

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha