Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Doplňující dotaz k soukromé pečující osobě

23. 8. 2017

Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď a rady. Velice mi to pomůže. Jenom bych se ještě ráda zeptala, kdybychom našli soukromou osobu, která by o maminku v jejím domě pečovala a bydlela tam s ní a tato osoba ještě není v důchodovém věku, je jí 55 let, jak by se dalo řešit její zdravotní a sociální pojištění?

1) Byla-li by tato osoba uvedena jako 1. osoba pečující, bude pak prosím za ní hradit zdravotní a sociální stát? Vím, že kdybych zůstala doma ze zaměstnání já jako dcera a měla pečování o maminku napsané na sebe, tak by prý zdravotní a sociální za mne platil stát.

 

2) Nenesl by fakt, že je tato cizí osoba uvedena jako 1. pečující osoba nějaká rizika vůči pečovanému? Maminka je svéprávná, nicméně neměla by ona cizí 1. pečující osoba nějaká práva vůči mamince, která by pro mamku mohla být nevýhodná?

Máme totiž nyní 1 zájemkyni a ta prý v minulosti zašla na pracovní úřad s rodinou a rodina ji podepsala, že bude o jejich tatínka pečovat.

 

3) Komu by v takovém případě chodil příspěvek na péči? Bylo by to dále na konto maminky a my bychom tyto peníze spolu s dalšími do výše dohodnuté odměny vypláceli paní asistentce? Nebo by v takovém případě chodil příspěvek na péči přímo paní asistentce?

 

ODPOVĚĎ:

 

Dobrý den,

 

PRÁVA PEČUJÍCÍ OSOBY:

 • k péči MŮŽE PRACOVAT (v klasickém pracovním poměru, na dohodu, podnikat), pokud péči zvládá. Kdyby např. Vaše pečovatelka při péči o babičku doma vedla účetnictví, nebo háčkovala a prodávala čepičky, pak může. Neměla by zanedbávat péči, což byste si měli vymezit ve smlouvě a je třeba dodržování smlouvy vymáhat.
 • ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ (je povinné) – pokud bude mít Vaše maminka přiznaný alespoň II. stupeň příspěvku na péči (tj. 4 400 Kč a více), pak první pečující osoba si na ÚP nechá vystavit doklad o péči a neprodleně jej donese na svoji zdravotní pojišťovnu. Tím se stane tzv. pojištěncem státu a nemusí si platit zdravotní pojištění. Kdyby ale pracovala, tak z příjmu pak zdravotní pojištění platí.
 • SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ zahrnuje složku na důchodové a nemocenské pojištění (není totéž jako zdravotní) a pojištění pro případ nezaměstnanosti. Platba sociálního pojištění povinná není, ale pokud by pečující osoba byla v příbuzenském vztahu, nebo by s opečovávaným žila ve společné domácnosti (nemusí mít nutně stejný trvalý pobyt, ale bylo by vhodné, aby bylo doložitelné společné bydlení třeba tím, že se za obě osoby platí energie v domácnosti), tak jí to bude do důchodu započítáno (pokud bude mít maminka alespoň 4 400 Kč příspěvek).

Přestože by takto byla pečující pojištěna, tak nemá placené nemocenské pojištění, ale je to jen započteno do důchodu a případně to bude jako doba pojištěná pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. V praxi to znamená, že když je pečující nemocná, pravděpodobně nepečuje, tak nedostává zaplaceno ani od opečovávané a ani od státu. Musí mít případně nějaké vlastní komerční pojištění.

 

 

POVINNOSTI PEČUJÍCÍ OSOBY:

 • mít s opečovávanou osobou smlouvu a pečovat podle smlouvy
 • nahlásit se na zdravotní pojišťovnu, že pečuje
 • v případě, že opečovávaná osoba musí do nemocnice, případně zemře, musí to nahlásit na ÚP do 8 dnů.
 • po ukončení péče, do dvou let, nahlásit, že pečovala na okresní správu sociálního zabezpečení
 • pokud pobírá sociální dávky (např. příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení), pak musí na ÚP nahlásit, že žije v domácnosti s další osobou a bude dokládat maminčin příjem. Pokud však maminka má vyřízený příspěvek na bydlení a pečující osoba nebude mít u ní trvalý pobyt, tak nemusí hlásit, že s někým žije, protože do příspěvku na bydlení se počítají příjmy jen osob, které mají shodný trvalý pobyt.

 

KOMU MÁ BÝT PLACEN PŘÍSPĚVEK NA PÉČI:

 • vždy je to dávka opečovávaného a je jeho volbou, jak z něj bude za péči platit. Pro větší kontrolu doporučuji, aby příspěvek pobírala maminka na svůj účet, kde budete mít dispoziční právo, aby nyní mohla platit maminka, ale kdyby se jí přitížilo, abyste to mohli zařídit vy. Zda budete platbu provádět na základě nějakého výkazu nebo si dohodnete měsíční paušál, je na Vás (resp. na Vaší mamince).
 • maminka si nad příspěvkem vládne sama, do té doby, pokud bude platit za péči. Kdyby péči neplatila, mohlo by se formou zvláštního příjemce převést placení rovnou na pečovatelku.
 • maminka by do žádosti také mohla rovnou uvést účet pečovatelky (což by v budoucnu kdykoliv mohla změnit). Ale osobně se domnívám, že pak je ta platba tak nějak víc samozřejmá a opečovávaný nemá dojem, že je pánem své péče, a že on určuje její pravidla. Takovýto způsob bývá zavedený v sociálních službách. Pokud by pečovatelka dala třeba v půli měsíce výpověď, tak hrozí, že by jí platba odešla celá a nic by nevrátila. V první variantě byste jí prostě poslali jen část měsíce, kterou si „odpečovala“.

 

RIZIKA:

 • vždy jsou nějaká rizika, když začnete bydlet s někým novým. Neznáte se, nevíte, jak se snesete, spousta negativního se lépe maskuje, vzniká riziko krádeží, ublížení na zdraví, i pečující riskuje, že si v domácnosti ublíží (třeba zlomí ruku). Doporučuji obecně mít asi pojištěnou odpovědnost za škodu (u pečujícího i opečovávaného), kdy při objednávání pojistného popíšete situaci, aby Vám pojištění daná rizika krylo. Taktéž bych doporučovala úrazové pojištění a pojištění pečující osoby pro případ nemoci.
 • pečující bude chtít někdy dovolenou, případně bude nemocná – vymyslete alternativu péče (např. odlehčovací služby).
 • uzavřete smlouvu tak, aby mohla rozhodovat maminka, ale Vy jste situaci mohli kontrolovat. Ať jste ve smlouvě uvedeni jako smluvní strana.
 • pečující má často větší psychický vliv na opečovávanou (může ji vydírat, manipulovat apod.), z toho mohou plynout komplikace, že by maminka podepsala něco, co by neměla. Tomuto se moc předejít nedá, pokud je maminka opravdu duševně ještě v pořádku. Snad možná s maminkou často komunikujte, navštěvujte ji, kontrolujte účet, katastr nemovitostí atd. Pokud je maminka ještě schopná, sepište s ní závěť nebo vyřešte majetkové vztahy za jejího života.
 • Pečující osoba nemá žádná speciální práva. Ale tím, že s osobou žije, tak může být zařazena v dědictví (kdyby nebyly děti), lépe kontroluje, co se děje, takže může volat lékařům, na úřady a pravděpodobně s ní brzy bude okolí důvěrněji o mamince komunikovat. De facto se z pečující osoby stává partner.
 • tím, že pečující bydlí s maminkou, pak do místa bydliště může případně přijít exekutor. Prověřte si trestní rejstřík i insolvenční rejstřík a popátrejte po jméně pečující osoby na google, seznamu, facebooku a v seznamech, zda není mezi dlužníky.

 

Děkuji, že jste ještě doposlali doplňující dotazy :)

 

Mgr. Radka Pešlová

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha