Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Bojím se, že péči o manžela už nebudu zvládat

1. 12. 2017

Pečuji o manžela, který má už pět let velké problémy se zrakem – je skoro slepý. V poslední době se začínají přidávat problémy s pamětí. Bojím se, aby manžel neměl Alzheimerovu chorobu. Nyní je hospitalizovaný a já za ním denně chodím do nemocnice. Bojím se, že péči o něj už doma nebudu zvládat. Může mi někdo pomoci? Také bych se ráda zeptala, kde bych mohla zakoupit chodítko pro manžela. Manžel teď s ním rehabilituje v nemocnici a chválí si jej, tak bych mu ho ráda pořídila i domů.

ODPOVĚĎ

Odpověď na Váš dotaz bych s dovolením rozdělila na několik úseků:

  • Pokud u manžela už delší dobu pozorujete problémy s pamětí, doporučila bych vyšetření neurologem nebo psychiatrem, který zjistí, zda se jedná jen o změny ve stáří nebo jde opravdu o nějaký typ demence. Pokud je manžel v současné době hospitalizován doporučuji zkusit se domluvit s ošetřujícím lékařem, zda by toto vyšetření nemohli zařídit při pobytu v nemocnici.
  • Pokud byste sama péči o manžela nezvládala, můžete se obrátit na služby domácí péče, které Vám s péčí pomohou. Jedná se např. o pečovatelskou službu či osobní asistenci. Pracovníci těchto služeb Vám mohou pomoci a některými úkony péče a Vy můžete pošetřit své síly. Pokud by manžel potřeboval i nějaké zdravotní úkony v domácím prostředí je možné využít ošetřovatelskou službu. Také pouvažujte, zda byste čas od času nechtěla využít i odlehčovací pobyt, abyste si mohla odpočinout od náročné péče a nabrat energii na další pečování.
  • Chodítko může manželovi předepsat odborný lékař (neurolog, ortoped, rehabilitační lékař) a chodítko poté proplatí pojišťovna. Pokud už má manžel nějaký druh chodítka vyzkoušený a vyhovuje mu, doporučuji domluvit se lékařem na předepsání právě tohoto typu chodítka.
  • Pokud už má manžel vyřízený příspěvek na péči a jeho zdravotní stav se zhoršil, doporučuji po jeho hospitalizaci zažádat o navýšení – z těchto peněz poté můžete financovat např. sociální služby, které by Vám pomáhaly s péčí o manžela.
  • Péče o druhého člověka je velmi fyzicky ale i psychicky náročná. Nebojte se říct o pomoc. Zkuste poprosit rodinu, zda by Vám mohla pomoci nebo využijte sociálních služeb domácí péče. Také neomezujte kontakty s přáteli. Při pečování o druhého je nesmírně důležité nezapomínat ani sám na sebe, své zdraví a duševní pohodu.

(jan)

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha