Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Výživa přes PEG s problémy

12. 1. 2018

Pečuji o maminku, která trpí roztroušenou sklerózou a prodělal už i několik menších mrtviček. Maminka dostává výživu přes PEG. Naučila jsem se vše obsluhovat, abych mohla mít maminku doma a sama ji krmit a pečovat o ni. Poslední dobou se mi ale stává, že maminka po jídle začíná zvracet a já mám strach, aby se maminka nezadusila zvratky. Nevím, jestli něco dělám špatně nebo jen zase pokročila maminčina nemoc.

Tatínek po CMP se vrací domů

14. 12. 2017

Budou nám domů propouštět tatínka po CMP z oddělení dlouhodobě nemocných. Má diabetes a je na inzulinu. Pohybuje se pouze s pomocí druhé osoby. Co všechno máme zařídit, abychom péči o tatínka zvládli. Na co máme nárok a kde to máme vyřídit. Co dělat pro zlepšení, nebo alespoň zachování dosavadní pohyblivosti tatínka?

Co dělat proti úporné zácpě?

Co dělat proti úporné zácpě?
6. 12. 2017

Opakuje se nám v poslední době dotaz: Co dělat proti úporné zácpě, kterou způsobují opiáty, když klasické rady nezabírají? Odpověděl na ní už před časem  MUDr. Ondřej Sláma.

ODPOVĚĎ
Zácpa navozená opioidy je často svízelná. Kromě běžných dietních opatření (např. kompoty, kysané mléčné výrobky) je důležité, aby pacient dostatečně pil (alespoň 1,5 litru denně) a pokud možno nezůstával celý den vleže.

Bojím se, že péči o manžela už nebudu zvládat

1. 12. 2017

Pečuji o manžela, který má už pět let velké problémy se zrakem – je skoro slepý. V poslední době se začínají přidávat problémy s pamětí. Bojím se, aby manžel neměl Alzheimerovu chorobu. Nyní je hospitalizovaný a já za ním denně chodím do nemocnice. Bojím se, že péči o něj už doma nebudu zvládat. Může mi někdo pomoci? Také bych se ráda zeptala, kde bych mohla zakoupit chodítko pro manžela. Manžel teď s ním rehabilituje v nemocnici a chválí si jej, tak bych mu ho ráda pořídila i domů.

Tři druhy chodítek

28. 11. 2017

Manželka je po operaci kloubu, dočasně bude potřebovat chodítko. Jaké jsou druhy chodítek a kde je získat?

Vhodná je osobní asistence

27. 11. 2017

Mám rodiče, kterým je oběma už přes osmdesát let a bydlí v jiném městě než já. Kvůli práci za nimi nemůžu často dojíždět. O víkendu jim pomůžu s velkým úklidem nebo nákupem, ale vidím, že by potřebovali pomoci i s menšími věcmi během týdne. Také si často stěžují, že si připadají odříznutí od světa a nemají s kým promluvit. Existuje nějaká sociální služba, která by jim mohla pomoci?

Jak reagovat na halucinace a bludy

27. 11. 2017

Pečujeme s maminkou o tetu, která má demenci. Nevíme, jak máme reagovat na její halucinace, tvrdí, že vidí v místnosti další osoby. Je to pro nás obtížné, hlavně pro mou maminku, která to nechápe a rozčiluje jí to.

Babička má záchvaty agresivity

24. 11. 2017

Chtěla bych poprosit o radu ohledně stařecké demence, se kterou si bohužel nevím rady. Moje maminka (67) let se stará o svou maminku, mou babičku (94) let. Bydlí spolu v jedné domácnosti, ale bohužel se u babičky (94) cca před rokem objevila stařecká demence, která se stupňuje. Poslední půlrok je velice krutý pro mou maminku.

Testování paměti

27. 10. 2017

Dozvěděla jsem se, že lze testovat paměť. Mluvila se svou známou a ta mi řekla, že její maminka měla podobné projevy jako ta moje a že to byl začátek Alzheimerovy demence. Chci se ujistit, že je maminka v pořádku. Kde a s kým mohu domluvit testování paměti a jak to probíhá?

Pečuji dlouho, už to nezvládám a cítím výčitky svědomí

20. 10. 2017

Pečuji o tatínka s diagnostikovanou Alzheimerovou demencí již 3 roky. Jsem s ním 24 hodin denně. Nikdo z rodiny mi nepomáhá, pouze manžel. Mám sourozence, ti přijedou jednou za měsíc a strašně spěchají domů, že mají moc práce. Švagrová mi pouze vytkne, co dělám špatně a radí v péči o tatínka, a to mi samozřejmě vadí. Nemáme úplně dobré vztahy. Nedokážu odejít od tatínka na moc dlouho, mám obavy, že se v mé nepřítomnosti něco stane a já u toho nebudu. Cítím výčitky svědomí, když dělám něco jenom pro sebe. Už cítím, že to přestávám zvládat, že je toho na mě moc, ale neumím si říct o pomoc.

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha