Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Poradna

Zde se můžete radit s odborníky o věcech souvisejících s pečováním – o záležitostech z oblasti sociálně-právní, ošetřovatelské, psychologické a duchovní.

Dotazy je možné klást po přihlášení (přihlaste se vlevo pod hlavní nabídkou). Pokud ještě nemáte účet (přihlašovací jméno a heslo) na webu pecujdoma.cz, zaregistrujte se!

Můžete také využít bezplatnou telefonní linku Pečuj doma: 800 915 915.

 

Chci položit dotaz...

Níže najdete již zodpovězené dotazy z poradny, můžete je také filtrovat podle jednotlivých oblastí.

Zobrazit články z rubriky:  Poradna ošetřovatelskáPoradna sociálně-právníPoradna psychologická a duchovní

Doprovod tatínka k lékaři

13. 11. 2017

 „Otec má těžkou demenci, 3. stupeň příspěvku na péči, nebydlíme spolu. Jednou za půl roku ho doprovázím k lékaři. Může můj zaměstnavatel omluvit mou nepřítomnost na pracovišti z důvodu doprovodu otce k lékaři?  Jedná se vždy jen o část pracovní doby.“

Testování paměti

27. 10. 2017

Dozvěděla jsem se, že lze testovat paměť. Mluvila se svou známou a ta mi řekla, že její maminka měla podobné projevy jako ta moje a že to byl začátek Alzheimerovy demence. Chci se ujistit, že je maminka v pořádku. Kde a s kým mohu domluvit testování paměti a jak to probíhá?

Pečuji dlouho, už to nezvládám a cítím výčitky svědomí

20. 10. 2017

Pečuji o tatínka s diagnostikovanou Alzheimerovou demencí již 3 roky. Jsem s ním 24 hodin denně. Nikdo z rodiny mi nepomáhá, pouze manžel. Mám sourozence, ti přijedou jednou za měsíc a strašně spěchají domů, že mají moc práce. Švagrová mi pouze vytkne, co dělám špatně a radí v péči o tatínka, a to mi samozřejmě vadí. Nemáme úplně dobré vztahy. Nedokážu odejít od tatínka na moc dlouho, mám obavy, že se v mé nepřítomnosti něco stane a já u toho nebudu. Cítím výčitky svědomí, když dělám něco jenom pro sebe. Už cítím, že to přestávám zvládat, že je toho na mě moc, ale neumím si říct o pomoc.

Zdravotní pojištění za dobu hospitalizace opečovávaného

13. 10. 2017

Měl jsem otce v domácí péčí, byl ZTP-IV.st, pobíral jsem příspěvek na péči, zdravotní pojištění za mě hradil stát. V období 13.2.2016 - 31.3.2016 byl otec v péči zdravotnického zařízení. Do domácí péče se vrátil poslední den v měsíci březnu, ve čtvrtek 31.3.2016. Hradí za měsíc březen zdravotní pojištění stát nebo si ho musím uhradit? Zdravotní pojištovna po mě chce doložit, že jsem byl zaměstnán nebo byl v evidenci úřadu práce v měsíci březnu. Přitom jsem se od 31.3.2016 opět staral o otce.

Kdo pomůže s dopravou

12. 10. 2017

Potřebuji poradit s dopravou pro maminku. Maminka je v současné době hospitalizována. Během doby, kdy byla v nemocnici, ji zemřel manžel. Maminku to velmi ranilo, protože neměla možnost s e s ním rozloučit. Rád bych maminku vzal alespoň na propustku na pohřeb. Problém je v tom, že mám malé auto a maminka teď potřebuje invalidní vozík, který se mi do auta nevleze. Nevíte, kdo by mi mohl dopravu zařídit?

Staří přebírají verzi mladého tyrana

9. 10. 2017

Z básně Dědova mísa Jana Nerudy: Komu děláš z dřeva koryto?/ Dědovi – již se mu ruka třese,/ nádobí už všechno rozbito.

Podpora při péči s otazníky

6. 10. 2017

Posílám oxeroxovaný list z příručky na úřadu práce o podpoře v nezaměstnanosti. Z té vyplývá, že péče o osobu blízkou  je brána jako náhradní doba a má se započítávat do nároku na podporu. Ovšem teď vyvstal dotaz, zda musí být péče ukončena nebo zda může probíhat a uchazeč může pobírat podporu. Jedná se konkrétně o pečující rodiče, kteří se starají o své děti s hendikepem a po dobu školy/školky si chtějí přivydělat. Pečující se sdružují a někteří podporu dostali a jiní ne s odůvodněním, že péče nebyla ukončena. 

 

 

Máme šanci na odvolání? Máte

2. 10. 2017

Ráda bych se zeptala, jak postupovat při odvolání. Můj strýc má diagnostikován Aspergerův syndrom. Zažádal o průkaz ZTP, jeho žádost však zamítli a přiznali mu pouze průkaz TP. Zdůvodnění Psychické postižení s opakujícími se poruchami komunikace a orientace v exteriéru včetně vysoce funkčního autismu. Máme nějakou šanci při odvolání, má smysl jej psát, případně jak zdůvodnit?

 

 

Nárok na pomůcku a úmrtí žadatele

22. 9. 2017

Pán pět let pečoval o svou maminku, která trpěla Alzheimerovou chorobou a měla i jiné zdravotní problémy. Od maminky měl udělenou generální plnou moc a tak tímto prostřednictvím zažádal mamince o zvláštní pomůcku. Žádost byla zamítnuta a on se odvolal – toto trvalo asi rok a půl.  Pán dokládal všechny lékařské zprávy, kde byly popsány maminčiny diagnózy.

Odlehčovací pobyty do tří měsíců

5. 9. 2017

Společně se svými sourozenci pečuji o maminku. V péči se více méně pravidelně střídáme. V létě nám ale vyšel společný termín dovolené a my teď nevíme, jak zajistit péči po tuto dobu. K dispozici bude jen jeden z nás, a jelikož je péče o maminku dost náročná, máme strach, že jeden člověk to sám nezvládne.  Existuje nějaké zařízení, kde by po tuto dobu mohla maminka být? Nechceme ji nechat hospitalizovat jen kvůli tomu, že jedeme na dovolenou.

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha